Grypa odpuściła, ale wróci (może) niebawem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 12:05

W tym sezonie więcej osób zachorowało na grypę niż w roku ubiegłym.

W pierwszym tygodniu stycznia zmarło osiem osób, u których badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa A/H1N1, wywołującego nową odmianę grypy – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

Od listopada ubiegłego roku w Polsce zmarło ponad 150 osób zakażonych A/H1N1.

W okresie od pierwszego do siódmego stycznia zarejestrowano ogółem 16614 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 6,2 na 100 tys. ludności. W tym samym przedziale czasowym w 2009 r. zarejestrowano tylko 6249 przypadków grypy.

Dane NIZP-PZH świadczą o utrzymującym się trendzie spadkowym, któremu sprzyjają mrozy. Jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem zachorowań jest nadal znacznie więcej. Według ekspertów, dzieje się tak za sprawą wirusa A/H1N1. Coroczny szczyt sezonu grypowego przypada na luty i marzec – wtedy należy spodziewać się ponownego wzrostu zachorowalności.

Najwięcej zachorowań w tym sezonie grypowym odnotowano w ostatnim tygodniu listopada, było ich prawie 134 tys., a średnia zapadalność wyniosła 43,91 na 100 tys. osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum