Grypa: od początku sezonu zmarło 48 osób

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2019 13:02

W Polsce odnotowano rekordową liczbę zgonów z powodu grypy. Tylko w lutym br. było ich aż 25. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że to niepokojące dane, ponieważ prawdziwy szczyt zachorowań nadejdzie najprawdopodobniej za tydzień.

Grypa: od początku sezonu zmarło 48 osób
Obecnie za 81,9% przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1 Fot. Archiwum

Jak informują specjaliści z OPZG, sezon grypowy w pełni i już odnotowano 2 665 494 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a hospitalizacji wymagało aż 9 628 chorych (10,7% więcej niż w analogicznym sezonie roku ubiegłego).

Najczęstszą przyczyną skierowania do szpitala były objawy ze strony układu oddechowego, ale byli również pacjenci z dolegliwościami układu krążenia Najgorzej jednak prezentują się statystyki dotyczące zgonów z powodu grypy i jej powikłań.  Od poczatku obecnego sezonu grypowego do 15 lutego odnotowano aż 48 przypadków śmiertelnych. Jest to rekordowa liczba, ponieważ w analogicznym okresie w poprzednich sezonach było to 0 zgonów (sezon 2017/18), 12 zgonów (sezon 2016/17), 8 zgonów (sezon 2015/16) oraz 1 zgon (sezon 2014/15).

Profesor Adam Antczak wskazuje, że w przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 81,9% przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, za 4% wirus A/H3N2, a tylko za 1,3% wirus B. Wirus grypy i jego typy dominujące są bardzo zmienne, dlatego nie warto ich lekceważyć i należy się szczepić.

W rozmowach z Rynkiem Zdrowia specjalista wielokrotnie podkreślał, że grypa, wbrew obiegowym opiniom, to poważna choroba, która może doprowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci. Dotyczy to szczególnie tych, którzy obarczeni są czynnikami ryzyka takimi jak wiek, choroby przewlekłe, otyłość. Obecność dwóch i więcej czynników ryzyka nawet 200-krotnie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum