Grypa: najwięcej chorych jest na Pomorzu

Autor: Polska Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2009 08:35

Województwo pomorskie jest regionem, w którym występuje najwięcej zachorowań na grypę w Polsce.

Również na Pomorzu zanotowano co trzeci przypadek śmierci u pacjentów z wirusem A/H1N1 – poinformował prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

W pomorskich szpitalach przebywa 109 pacjentów z podejrzeniem zachorowania na grypę – potwierdza Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Gdańsku.
 
Wśród chorych jest coraz więcej dzieci.
 
Ponieważ najcięższym powikłaniem towarzyszącym grypie A/H1N1 jest śródmiąższowe zapalenie płuc, powodujące trudności w oddychaniu, ratunkiem dla chorego jest podłączenie go do respiratora.

Dlatego Ryszard Sulęta, dyrektor pomorskiego Centrum Antykryzysowego, wystąpił do ministra zdrowia o uruchomienie rezerw rządowych i przesłanie na Pomorze dodatkowych czterech respiratorów dla dorosłych i dwóch dla dzieci.

Krystyna Witczak-Malinowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych uważa, że prawdopodobnie tak wysoka liczba zachorowań na Pomorzu to efekt rzetelnego raportowania lekarzy o nowych przypadkach: – Może to być też efekt przepływu przyjezdnych przez miasta portowe, stałych połączeń promowych ze Skandynawią.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum