Grypa: najlepszy sezon na szczepienia to przełom września i października

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2009 10:31

Najlepszy sezon na szczepienie przeciwko grypie to przełom września i października. Organizm jest wzmocniony po lecie i dobrze toleruje przyjętą szczepionkę - przypomina Gazeta Wyborcza.

Kto powinien z nich skorzystać? Przede wszystkim osoby starsze, przewlekle chore, dzieci, a także ci, którzy pracują w dużych firmach i mają ciągły kontakt z ludźmi, np. kasjerki w supermarketach.

– Ja jednak radzę szczepić się wszystkim. Przecież wychodzimy z domu, spotkamy się z innymi ludźmi, nie wiemy, kto z nich jest przeziębiony, a kto ma grypę i stanowi dla nas zagrożenie - przekonuje na łamach Gazety Wyborczej Małgorzata Janczewska, prezes zarządu Przychodnia Tatrzańska Sp. z o.o. w Bydgoszczy.

– Co roku szczepionka jest modyfikowana. Tegoroczna wersja dotrze do nas w połowie września. Nie jest to oczywiście szczepionka przeciw tzw. nowej grypie, ale jest duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej częściowo ochroni nas przed wirusem A/H1N1 - mówi doktor Janczewska.

Jej zdaniem lekarze nie są przygotowani do rozpoznania grypy A/H1N. Nie dysponują testami, których nie sposób  zdobyć. Lekarzom rodzinnym pozostaje przeprowadzić gruntowny wywiad i ocenić, czy dany pacjent mógł zarazić się A/H1N1.

– Wszystkie przypadki zachorowania na tzw. świńską grypę, które do tej pory były w Polsce, przebiegały w łagodny sposób. Dlatego jeśli trafi do mnie taki pacjent, zalecę mu przede wszystkim kilkudniową izolację, ale w domu. Na razie nie ma powodu, żeby kierować chorych do szpitala - podsumowuje Janczewska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum