Grypa A - zostaną określone kryteria szczepień w krajach Unii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2009 19:53

- Unijna komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu na 60 milionów oszacowała w sobotę liczbę mieszkańców Unii Europejskiej, którzy winni w pierwszym rzędzie być zaszczepieni przeciwko nowej grypie A/H1N1, zwanej potocznie świńską.

W czasie wizyty w Portugalii, w ramach odwiedzin państw członkowskich UE, pani komisarz wskazała na konieczność zaszczepienia przede wszystkim ludzi z "grup ryzyka", czyli - jak sprecyzowała - "60 milionów osób". Powołała się tu na szacunki Komisji Europejskiej.

– Jeśli wszystkie te osoby otrzymają szczepionkę, będzie to wystarczające zabezpieczenie - zapewniała Wasiliu w wypowiedzi dla portugalskiej agencji Lusa. Przypomniała, że "nie będzie szczepionek dla wszystkich", zważywszy, że wiele państw członkowskich już złożyło poważne zamówienia u producentów pracujących nad stworzeniem skutecznego leku.

Unijna komisarz zapowiedziała, że kryteria szczepień zostaną określone przez ministrów zdrowia państw UE podczas ich posiedzenia na początku października w Brukseli.

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rezygnuje z podawania globalnych danych statystycznych na temat pandemii. Według jej ostatniego bilansu z 6 lipca, wirus A/H1N1 zaatakował 94.512 osób w 136 państwach i terytoriach, powodując 429 zgonów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum