Grypa 2009: na leczenie wydamy o 10 proc. więcej, niż w ub. r.

Autor: Polska Dziennik Łódzki, Express Ilustrowany, KAW/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 10:23

Na leki przeciw grypie Polacy wydali już trzy razy więcej pieniędzy niż w ub. r. Na wirusie A/H1N1 chcą zarobić m. in. producenci środków czystości i firmy ubezpieczeniowe.

Grypa 2009: na leczenie wydamy o 10 proc. więcej, niż w ub. r.
Na leczenie grypy wydamy znacznie więcej, niż w ub. r.

Z danych publikowych przez Monitor Zdrowia wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ wynika, że koszty leczenia grypy wyniosą w  roku 2009 ponad 22 tys. zł w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Jest to wzrost w porównaniu z rokiem 2008 o ponad 10 proc. Grypa najwięcej kosztuje pacjentów z województw podlaskiego i mazowieckiego. Najmniej wydaje się na ten cel w Opolskiem i Warmińsko-Mazurskiem. Wydatki na leki w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły także w województwach: łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, lubuskim i śląskim.

Łódzki sanepid policzył, że 30 listopada w całym regionie na grypę i infekcje grypopodobne chorowało ponad 15,5 tys. osób. Więcej chorych jest tylko na Mazowszu – donosi gazeta Polska. Podobną liczbę chorych odnotował śląski sanepid.

Każda z łódzkich aptek sprzedała w listopadzie ok. 2 tys. ochronnych maseczek. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się też odkażające płyny do rąk i leki przeciwgrypowe – informuje Express Ilustrowany.

Kto jeszcze zarabia na nowej grypie? Na opakowaniach niektórych środków do czyszczenia łazienek umieszczono informację, że pomagają przeciwdziałać zakażeniu wirusem A/H1N1. Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło także polisy na wypadek zachorowania na nową grypę. Klienci, którzy je wykupią, dostaną w razie zachorowania na grypę A odszkodowanie pokrywające koszty leczenia, pobytu w szpitalu, itd. Wysokość składki wynosi od 200 do 350 zł rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum