Gruźlica wciąż groźna

Autor: Dziennik Baltycki/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2013 12:00

Gruźlica, choroba kojarząca się powszechnie z niedostatkiem i biedą, szeroko występująca zwłaszcza w latach powojennych wcale nie należy, wbrew powszechnemu mniemaniu, do przeszłości. Wciąż pojawiają się przypadki zarażenia tą chorobą.

Gruźlica wciąż groźna
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
U jednego z pracowników Szpitala Polskiego w Sztumie wykryto w tym roku gruźlicę. W ubiegłym roku wielu mieszkańców gminy Mikołajki Pomorskie w powiecie sztumskim żądało od lekarzy rodzinnych kierowania na badania po tym, jak zaawansowaną gruźlicę wykryto u młodej dziewczyny, uczennicy jednej z mikołajskich szkół.

Jak przekonuje Bogdan Lamparski, lekarz pulmonolog, ordynator oddziału leczenia gruźlicy szpitala w Prabutach, gruźlica może dopaść każdego. Choroba nie wybiera, na domiar złego bardzo długo nie boli, człowiek nie zdaje sobie sprawy, że jest chory. Nie leczy się i zakaża innych.

Jak podaje Dziennik Bałtycki, w powiecie sztumskim, liczącym niewiele ponad 40 tysięcy mieszkańców, zanotowano w ubiegłym roku 14 przypadków gruźlicy, do końca maja tego roku - już 9 kolejnych.

W Polsce liczba zachorowań na gruźlicę wynosi 20 na 100 tysięcy ludzi. W Czechach 4, w krajach skandynawskich tylko 1.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum