Gruźlica nie pozwoli o sobie zapomnieć?

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2013 18:48

Od lat 70. ub.w. zarówno lekarze jak i pacjenci żyli w przekonaniu, że gruźlica należy już tylko do wspomnień, dlatego szczepienie przeciwko tej chorobie nie jest obowiązkowe. Znajduje się wprawdzie w kalendarzu szczepień, jednak decyzja należy do rodziców, którzy często rezygnują z tej, jak się wydaje, niepotrzebnej szczepionki.

Gruźlica nie pozwoli o sobie zapomnieć?

Jednak w ostatnich latach coraz częściej słyszymy o gruźlicy, która wraca w postaci szczepów opornych na dotychczas stosowane leki i mimo iż obecnie problem dotyczy głównie (choć nie tylko) krajów trzeciego świata, lekarze alarmują, że zagrożenie może zataczać coraz większe kręgi. Już teraz aż 2 mld osób na świecie jest zakażonych. Rocznie notuje się blisko 9 mln przypadków zachorowań, w tym aż 2 mln śmiertelnych.

Właśnie dlatego tak ważne jest uświadamienie społeczeństwu, że gruźlica jest wciąż obecna i wciąż niebezpieczna. Istotna jest edukacja i popularyzacja szczepień, również w krajach, w których o chorobie zapomnieli już nie tylko pacjenci, ale także politycy i lekarze.

Jak mówiła nam wcześniej  profesor Zofia Zwolska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, od kilku lat nie ma w Polsce ministerialnego programu walki z gruźlicą, ponieważ wydaje, że problem nie jest juź tak dotkliwy jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.

- Pełne zaufanie do leków rekomendowanych w terapii gruźlicy wpłynęło na przeświadczenie, że jesteśmy całkowicie przygotowani na eliminację ewentualnego ogniska chorobowego, a gruźlica jest skazana na odejście w zapomnienie. W rzeczywistości tak nie jest. To przeświadczenie doprowadziło jednak do ograniczenia nadzoru nad tą chorobą i dziś zaczynamy za to płacić - podkreślała specjalistka.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum