PAP/Rynek Zdrowia | 23-05-2019 19:29

Gruzja: marszałek Senatu odwiedził Centrum Rehabilitacyjne Ojców Kamilianów w Tbilisi

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedził w czwartek (23 maja) w Tbilisi Centrum Rehabilitacyjne Ojców Kamilianów; przekazał też sprzęt dentystyczny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Karczewski w ostatnim dniu swojej wizyty w Gruzji spotkał się z zakonnikami oraz z grupą niepełnosprawnych, którzy przechodzą w ośrodku rehabilitację. Marszałek Senatu obejrzał też salę przeznaczoną do rehabilitacji dzieci oraz pokaz pracy tresera ze szczeniakami, które mają w przyszłości zostać wyszkolone na przewodników dla niewidomych i brać udział w dogoterapii innych osób niepełnosprawnych.

Pracujący w ośrodku Stanisław Cybulski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że ośrodek, w którym zostanie niedługo stworzona sala pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych w stopniu ciężkim, ruszy wkrótce z nowym projektem - popularyzowaniem wśród niepełnosprawnych psów-przewodników i uczeniem treserów, jak postępować z takimi psami.

Jak tłumaczył, będzie to pierwsze takie przedsięwzięcie nie tylko w Gruzji, ale i na całym Kaukazie. Cybulski - sam niedowidzący - podkreślał, że pies przewodnik to niestosowana dotąd w tym regionie pomoc niewidomym, a jednocześnie wyjątkowo im potrzebna.

Zaznaczył, że ośrodek niesie pomoc nie tylko Polakom, ale też tysiącom Gruzinów, którzy potrzebują rehabilitacji oraz pomocy medycznej w ośrodku. Jak mówił, szczególnie ważna jest pomoc niepełnosprawnym dzieciom, których część - gdyby nie ta placówka - byłaby skazana na wózek inwalidzki, a dzięki intensywnej i dobrze prowadzonej rehabilitacji samodzielnie chodzi.

Cybulski zaznaczył, że ośrodek działa od ponad 10 lat i jest wspierany także przez polski MSZ w ramach pomocy rozwojowej.

W Gruzji - jak informuje MSZ - prowadzone są także inne polskie projekty pomocowe, m.in. szkolenia gruzińskich strażaków oraz projekty zakładające przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet.

Wiktoria Nicałek (PAP)