Groźny wirus zaatakował wschodnie Niemcy

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 29 września 2012 17:53

W kilku wschodnich krajach związkowych Niemiec co najmniej 6,5 tys. dzieci i młodzieży zakaziło się norowirusem. Do zakażeń doszło przypuszczalnie po spożyciu w przedszkolach i szkołach skażonych posiłków. Resort zdrowia Saksonii obawia się, że może dojść do epidemii na skalę kraju.

Groźny wirus zaatakował wschodnie Niemcy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

”Gazeta Wyborcza”, powołując się na tygodnik "Spiegel", informuje, że według przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia Turyngii chorobę wywołały prawdopodobnie skażone posiłki przygotowywane przez jedną z firm cateringowych. Firma ta dostarcza posiłki do przedszkoli, świetlic i szkół Turyngii, Saksonii, Saksonii Anhalckiej, Berlina i Brandenburgii.

W Ministerstwie Zdrowia Saksonii oświadczono, że istnieje podejrzenie infekcji norowirusem. Resort wyraził obawy, że może dojść do epidemii na skalę kraju. Dotychczas zgłoszone zachorowania mają jednak w dużej mierze stosunkowo łagodny przebieg.

- Chore dzieci cierpią na ostre biegunki i wymiotują. Niektóre trafiły do szpitala - oświadczyła rzeczniczka berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zajmującego się koordynacją zwalczania epidemii.

Norowirusy uważane są za jedne z bardziej niebezpiecznych wirusów. W przypadku osób osłabionych lub w starszym wieku zakażenie nimi może prowadzić do zgonów, których bezpośrednią przyczyną jest odwodnienie organizmu.

Norowirus jest bardzo zakaźny. Do infekcji może dojść poprzez kontakt z chorymi, należącymi do nich przedmiotami, wymiocinami lub fekaliami. Najczęstszymi miejscami zbiorowych zatruć pokarmowych spowodowanych norowirusem są zakłady żywienia zbiorowego.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum