Groźna bakteria New Delhi w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. Zakażony jest chory na Covid-19

Autor: PAP, MS/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2021 16:01

U jednego z pacjentów szpitala tymczasowego w Ciechocinku, chorego na COVID-19, wykryto bakterię New Delhi. Szpital wstrzymał przyjęcia kolejnych chorych a WOMP wyjaśnia sprawę.

Groźna bakteria New Delhi w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. Zakażony jest chory na Covid-19
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne
  • W 22 Wojskowym Szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym pełniącym rolę szpitala tymczasowego u chorego na Covid-19 wykryto superbakterię
  • Postępowanie epidemiologiczne w tej sprawie prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej
  • Zdaniem dr. Michała Sutkowskiego szpital zadziałał prawidłowo. Nie można dopuścić, by kolejni chorzy zakazili się bakterią New Delhi

Do wykrycia groźnej dla zdrowia i życia bakterii, u jednego z chorych na Covid-19 doszło w 22 Wojskowym Szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym pełniącego obecnie rolę szpitala tymczasowego.

Bakteria New Delhi zagraża życiu zakażonych

Bakteria ta nazywana potocznie superbakterią - jest odporna na antybiotyki. Dlatego, jak wyjaśnia rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego, Adrian Mól, konieczne jest przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego. Obecnie postępowanie w tej sprawie prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

Wszystkie osoby hospitalizowani w Ciechocinku zostaną przebadane w kierunku możliwego zakażenia bakterią New Delhi. Nie są jeszcze podawane informacje odnośnie pacjenta hospitalizowanego w tej placówce, u którego wykryto bakterię.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski wyjaśnił, że w sytuacji szpitala tymczasowego zadziałano jak najbardziej prawidłowo. - Nie można dopuścić do tego, aby kolejne osoby zakaziły się tą bakterią, gdyż jest ona bardzo groźna dla zdrowia - podkreślił.

Infekcja może wywołać groźne dla życia zapalenia płuc

Dodał: - Bakteria ta często atakuje osoby naprawdę ciężko chore. Może wywoływać groźne dla życia zapalenia płuc, ale też innych układów, m.in. moczowego czy pokarmowego. Zdarza się także, że doprowadza do sepsy. Czasami działają na nią antybiotyki wyższej generacji, ale rzeczywiście na większość jest ona mocno odporna.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae - pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum