Gostyń: szpital bez kontraktu na ratownictwo - będzie kolejne odwołanie

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2011 13:14

Firma Falck, a nie szpital będzie do końca 2012 roku zajmowała się ratownictwem medycznym na terenie powiatu gostyńskiego - taką decyzję ogłosił Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Gostyń: szpital bez kontraktu na ratownictwo - będzie kolejne odwołanie
Do kolejnego już konkursu zostały zaproszone tylko dwa podmioty - firma Falck i SPZOZ w Gostyniu. W poprzednim, przeprowadzonym w czerwcu br. Fundusz powierzył świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego Falckowi. Szpital nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem i złożył odwołanie.

W trakcie procedury odwoławczej okazało się, że komisja popełniła błąd i błędnie naliczyła szpitalowi punkty. Odwołanie zostało więc rozpatrzone pozytywnie. Jednocześnie zapadła decyzja, że kontrakt będzie realizował szpital. Prezes NFZ uchylił jednak tę decyzję, uznając, że została ona podjęta z naruszeniem przepisów i przywrócił kontrakt Falckowi.

Stanowisko prezesa NFZ spowodowało złożenie kolejnego odwołania i skarg. Złożono także zawiadomienia do prokuratury, a także poinformowano o sprawie ABW i CBA.

- Już po pierwszym konkursie poinformowaliśmy odpowiednie instancje, bo jesteśmy przekonani, że w jego trakcie doszło do szeregu nieprawidłowości. Wiemy, że prokuratura w Gostyniu przekazała sprawę do prokuratury poznańskiej. Wiem także, że w ABW dyrektor szpitala, Piotr Miadziołko, składał wyjaśnienia - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Janusz Sikora, wicestarosta gostyński.

Zaznacza, że szpital złożył także skargę na działalność komisji konkursowej i decyzję prezesa NFZ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- Będziemy ubiegać się o odszkodowanie w związku z zaistniała sytuacją w trakcie pierwszego konkursu. Uważamy, że to szpital powinien prawnie dalej realizować zadania z zakresu ratownictwa medycznego ponieważ w czasie pierwszego konkursu ewidentnie zaszła "pomyłka" w kompletowaniu dokumentacji. Zostaliśmy po względem prawnym pokrzywdzeni - dodaje Sikora.

Po perturbacjach związanych z pierwszym konkursem ostatecznie NFZ wypowiedział Falckowi umowę na świadczenie usług i ponownie ogłosił konkurs. Jego rozstrzygnięcie Wielkopolski OW NFZ ogłosił w miniony piątek (12 sierpnia) i jako zwycięzcę - podmiot który uzyskał największą ilość punktów - wskazał firmę Falck.

- Ocenie podlegała m.in. jakość świadczonych usług, w tym kwalifikacje personelu oraz wyposażenie ambulansów. Zgodnie z planem wojewody w sprawie zabezpieczenia Wielkopolski pod względem ratownictwa medycznego, w powiecie gostyńskim stacjonują dwa ambulanse typu "P" (podstawowe) oraz jeden typu "S" (specjalistyczny) - informuje portal rynek zdrowia.pl Marta Banaszak, rzecznik Wielkopolskiego OW NFZ.

- Każdy z ambulansów zgłoszonych przez oferentów w konkursie został skontrolowany pod względem spełniania określonych w przepisach wymogów - podkreśla rzecznik wielkopolskiego Funduszu. - Dodatkowo oceniane było m.in. posiadanie certyfikatu ISO, posiadanie systemu wspomagania dowodzenia oraz wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w działający system transmisji zapisu EKG.

- Będziemy od wyników tego kolejnego konkursu składać odwołanie. Niezrozumiałe jest dla nas to, że w tej ostatniej komisji konkursowej ponownie były osoby, które uczestniczyły w poprzedniej, gdzie dopuszczono się nieprawidłowości. To nie powinno mieć miejsca. Jesteśmy przekonani, że nasza oferta spełniała wszystkie wymogi konkursowe i była na bardzo dobrym poziomie - stwierdza wicestarosta Sikora.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum