Gorzowski szpital ma za sobą pierwszą operację robotem da Vinci

Autor: oprac. JW • Źródło: Rynek Zdrowia18 maja 2021 19:15

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. przeprowadzono pierwszą w historii lecznicy operację z użyciem robota chirurgicznego da Vinci.

Gorzowski szpital ma za sobą pierwszą operację robotem da Vinci
Da Vinci ma dużo większe możliwości operacyjne niż zwykły laparoskop - podkreśla dr Piotr Petrasz. Fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
  • W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. 17 maja przeprowadzono pierwszą w historii lecznicy operację z użyciem robota da Vinci
  • Robota wykorzystano przy operacji prostatektomii radykalnej u 63-letniego gorzowianina
  • Pacjent czuje się dobrze. Wykorzystanie technik robotycznych pozwoli zachować funkcje układu moczowego i sprawność seksualną

Tym samym lecznica 17 maja 20201 r. dołączyła do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy.

- To było spore wyzwanie - mówił po zabiegu dr Piotr Petrasz, kierownik oddziału urologii i onkologii urologicznej gorzowskiego szpitala.

Da Vinci w operacji prostatektomii radykalnej

Niespełna tydzień temu urolog celująco zdał egzamin z obsługi da Vinci i dzisiaj swoje umiejętności wykorzystał przy operacji prostatektomii radykalnej u 63-letniego gorzowianina.

- Towarzyszył nam stres, ale miesiące przygotowań i wsparcie doświadczonych operatów pomogły nam wszystkim. Operacja przebiegła zgodnie z planem i pacjent czuje się dobrze - poinformował. 

Pierwszy w gorzowskim szpitalu zabieg chirurgiczny za pomocą robota da Vinci wykonał 6-osobowy zespół właśnie pod kierunkiem dr. Piotra Petrasza. Uczestniczyli w nim także: urolog Marcin Gałęski - asysta, anestezjolog Dorota Hajdamowicz, pielęgniarki instrumentariuszki Katarzyna Kowalska i Krystyna Maj-Helicka oraz pielęgniarka Agnieszka Nowicka-Filipowska. Operacja odbywała się pod okiem dr. Piotra Kani - certyfikowanego lekarza szkoleniowego dla systemu robotycznego da Vinci (tzw. proktora).

- Dzięki systemowi da Vinci możemy nie tylko skutecznie, z niemal zegarmistrzowską precyzją, usunąć nowotwór, ale także maksymalnie zawęzić obszar interwencji chirurgicznej, co w efekcie przekłada się na skrócenie czasu pobytu w szpitalu i skrócenie okresu rekonwalescencji - dodaje dr Petrasz.

Korzyści dla pacjenta jest więcej. Wykorzystanie technik robotycznych pozwala zapewnić mu maksymalny komfort życia po zabiegu prostatektomii radykalnej (polegającym na usunięciu całego gruczołu krokowego) i jednocześnie zachować funkcje układu moczowego i sprawność seksualną.

Pacjent: chyba jestem urodzony pod szczęśliwą gwiazdą

- Nie wiedziałem, że będę pierwszym pacjentem operowanym przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Chyba jestem urodzony pod szczęśliwą gwiazdą - mówił kilka godzin po zabiegu gorzowianin, pan Jan. - Jestem bardzo zadowolony. Choroba postępowała szybko. Dziś kilka godzin po operacji mogę już usiąść i zmienić pozycję na bardziej wygodną. Za kilka dni wyjdę do domu i po zabiegu zostanie mi „na pamiątkę” tylko kilka niewielkich otworów na brzuchu. Przy tradycyjnej metodzie miałbym sporą bliznę - tłumaczył. 

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jest jedną z nielicznych placówek medycznych w kraju, które zabiegi operacyjne z użyciem robota chirurgicznego da Vinci wykonuje w ramach kontraktu z NFZ. Co więcej, do tego typu zabiegów kwalifikowani są wszyscy pacjenci, którzy spełniają kryteria medyczne.

- Praca robota opiera się na technikach laparoskopowych, choć nawet tutaj, to jak zamiana dobrego samochodu na bolid Formuły 1 - wyjaśnia obrazowo dr Petrasz. - Da Vinci ma dużo większe możliwości operacyjne niż zwykły laparoskop. Osiąga precyzję cięcia przekraczającą możliwości ludzkich rąk. Co ważne zmniejsza się liczba potencjalnych zdarzeń niepożądanych. Robot optymalizuje ruchy chirurga i poprawia jego pole widzenia, ale sam robot nie przeprowadzi operacji. Zawsze stoi za nim człowiek (a nawet grupa ludzi), na barkach których leży odpowiedzialność za efekt końcowy - podsumowuje specjalista.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum