Gorzów: radni kwestują na rzecz hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2009 13:16

W Gorzowie trwa dziś coroczna zbiórka pieniędzy na potrzeby Hospicjum św. Kamila. Bierze w niej udział około 700 wolontariuszy, m.in. pracownicy i osoby związane z hospicjum oraz prowadzącym je stowarzyszeniem, młodzież, radni i artyści. 11 lutego, Światowy Dzień Chorego, został ustanowiony w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II.

Wolontariusze są wyposażeni w 250 oznakowanych puszek. Każdy z nich ma imienne upoważnienie do prowadzenia zbiórki, które wydał Urząd Miasta.

Jak powiedziała Krystyna Waleńska z Hospicjum św. Kamila, kwesta potrwa od godz. 8 do 18. Wolontariusze zbierają datki na ulicach miasta, w pobliżu dużych centrów handlowych, na przystankach komunikacji miejskiej.

Pieniądze zebrane podczas kwesty oraz pomoc finansowa od sponsorów stanowią znaczną część budżetu placówki. W ub. roku w wyniku kwesty w Dniu Chorego hospicjum otrzymało około 103 tys. zł. Budżet placówki na ten rok to ok. 2,5 mln zł. Jedynie 60 proc. tej kwoty pokrywa kontrakt z NFZ.

- Liczymy także na wsparcie w ramach odpisu 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, jaką jesteśmy. W ten prosty sposób każdy może pomóc ludziom, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują - powiedziała Krystyna Waleńska.

Gorzowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila działa od 1993 roku. Samo hospicjum rozpoczęło działalność dwa lata później. Z jego bezpłatnej pomocy prowadzonej w różnych formach skorzystało już ponad 46 tys. chorych.

Placówka prowadzi oddział opieki stacjonarnej i tzw. hospicjum domowe oraz dziecięce. Ma także dział dziennego pobytu, rehabilitacji i poradnię paliatywną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum