Gorzów: likwidują izbę, bo samo trzeźwienie to za mało

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 11:28

Władze Gorzowa Wielkopolskiego zamierzają zlikwidować izbę wytrzeźwień. W jej miejsce powstanie ośrodek profilaktyki i terapii uzależnień prowadzony przez organizację pozarządową.

Gorzów: likwidują izbę, bo samo trzeźwienie to za mało
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gorzowski urząd miejski przygotował projekt uchwały o zakończeniu działalności izby wytrzeźwień. Zdaniem urzędników, placówka pełni raczej rolę „przechowalni“ osób nietrzeźwych, nie realizuje zaś zadania w zakresie pomocy i wsparcia dla osób nadużywających alkoholu i ich rodzin.

Miasto planuje, że od nowego roku zacznie funkcjonować ośrodek profilaktyki i terapii uzależnień, który podjąłby pracę z osobami uzależnionymi i ich rodzinami. Konkurs na prowadzenie ośrodka zostanie skierowany do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Magistrat wskaże na miejsce działalności ten sam obiekt, gdzie mieści się izba obecnie. Jednak nie zamierza ograniczać organizacji prowadzącej, jeśli ma ona własne, lepsze możliwości.

Budżet gorzowskiej izby wytrzeźwień to ok. 1,1 mln zł, z tego ok. 800 tys. pochodzi z budżetu miasta. Niewiele kosztów ponoszą sami pacjenci - ściągalność opłat za pobyt jest niska, poniżej 20 proc. W izbie wytrzeźwień pracuje 25 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum