Gorzów Wlkp.: w połowie października rozpocznie pracę WCPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2013 12:37

Od 15 października na terenie Gorzowa Wlkp. i powiatu gorzowskiego zacznie działać Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Gorzów Wlkp.: w połowie października rozpocznie pracę WCPR
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Waldemar Kaak, zastępca kierownika Centrum, podał, że do końca roku operatorzy nr alarmowego 112 mają odbierać zgłoszenia z całego woj. lubuskiego.

- Uruchomienie Centrum będzie oznaczało koniec perturbacji związanych z funkcjonowaniem nr 112. Wszystkie zgłoszenia pod ten numer będą odbierane i weryfikowane w Centrum, a następnie przekazywane odpowiednim służbom - powiedział Kaak.

W Polsce został przyjęty operatorski model powiadamiania ratunkowego. Operatorzy numeru 112 będą odpowiadać za przyjęcie zgłoszenia, jego skategoryzowanie oraz lokalizację dzwoniącego (system mapowy - współrzędne geograficzne), a następnie przekierowanie osoby potrzebującej pomocy do właściwej służby.

- Daje to gwarancję, że do policji, straży pożarnej czy ratownictwa medycznego nie trafią już zgłoszenia fałszywe lub złośliwe, które - według szacunków - w naszym kraju dotyczą ok. 40 proc. zgłoszeń. Operatorzy wyselekcjonują także zgłoszenia powtarzające się w tej samej sprawie. Praktyka wskazuje, że na połączenie z operatorem trzeba czekać nie dłużej niż 12 sekund - dodał Kaak.

Budowa WCPR w Gorzowie Wlkp. kosztowała 900 tys. zł. Centrum znajduje się w budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i dysponuje 14 stanowiskami. Docelowo będzie zatrudniać 50 osób, głównie operatorów nr 112.

Teraz osoby z terenu województwa lubuskiego dzwoniąc na numer alarmowy 112 z telefonów komórkowych bądź stacjonarnych uzyskują połączenie z powiatowym stanowiskiem kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Tam w zależności od potrzeb są obsłużeni bądź połączeni z inną służbą - policją lub pogotowiem.

Pierwszy WCPR został uruchomiony w lutym ub. roku w Poznaniu. Obecnie takie Centra działają na terenie kilku innych polskich województw.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum