Gorzów Wlkp: w WSS rozpocznie pracę Gamma Kamera

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2015 17:10

Nowoczesna pracownia Gamma Kamery SPECT/CT, która umożliwia szczegółową wizualizację narządów wewnętrznych to sprzęt, z którego od piątku (19 czerwca) będą mogli korzystać pacjenci Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Zakup urządzenia, którego koszt wynosi ok. 3 mln zł dofinansowało Ministerstwo Zdrowia. Uroczyste otwarcie pracowni odbędzie się w piątek (19 czerwca).

Gamma Kamera SPECT/CT to połączenie dwóch kluczowych i wzajemnie uzupełniających się technologii obrazowania - tomografii komputerowej (TK) i tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów (SPECT) - w jednym skanerze, który daje możliwość rejestrowania dwóch typów obrazów medycznych z pomocą jednego aparatu w tym samym czasie. Systemy SPECT/TK łączą takie dwa obrazy w jeden i prezentują połączone wyniki, aby ułatwić lekarzom podejmowanie decyzji terapeutycznych na podstawie jednego badania.

Dzięki temu urządzeniu możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnego obrazu struktury narządów wewnętrznych, tkanek i komórek. Efektem badania SPECT/CT są serie obrazów prezentowane w formie nałożonych warstw, co daje możliwość wielowymiarowej diagnozy. Obraz, który w efekcie badania oglądają diagności i lekarze prezentowany jest w formie 3D.

Gamma Kamera SPECT/CT jest wykorzystywana głównie w onkologii, kardiologii, ortopedii, endokrynologii, pulmonologii, reumatologii, nefrologii i neurologii. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum