Gorzów Wlkp.: szpital wystąpił do MZ o dodatkowe respiratory

Autor: JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2009 15:07

Na początku tygodnia dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim Andrzej Szmit wystąpił do ministerstwa zdrowia o interwencyjny zakup dodatkowych respiratorów. Brakuje ich z powodu hospitalizowania wielu pacjentów z powikłaniami grypy.

Do OIOM trafiają pacjenci w stanie niewydolności oddechowej

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim jest hospitalizowanych ośmiu pacjentów z grypą A/H1N1. Trzech z nich w stanie ciężkim krytycznym przebywa na oddziale intensywnej terapii, dwóch w stanie ciężkim ustabilizowanym oddechowo leży na oddziale pulmonologii i trzech na oddziale chorób zakaźnych.

Na początku tygodnia dyrektor szpitala Andrzej Szmit wystąpił do ministerstwa zdrowia o interwencyjny zakup dodatkowych respiratorów.

– W obecnej sytuacji żaden szpital nie zgodzi się wypożyczyć respiratora – wyjaśnia Szmit. – Na razie nie mamy żadnej odpowiedzi ze strony ministerstwa. Czekamy. Mam nadzieję, że najdalej w poniedziałek coś będzie już wiadomo w tej kwestii – dodaje dyrektor.

Czy respiratory, o których interwencyjny zakup poprosił gorzowski szpital są rzeczywiście mu niezbędne?

– Mam w szpitalu, na intensywnej terapii dwanaście stanowisk i dwunastu pacjentów. Mamy ich przecież nie tylko z A/H1N1, a grypa to nie jest jedyny problem kliniczny. W tej chwili zajęte są wszystkie respiratory. Gdybym miał decydować o tym, żeby kogoś gdzieś przekazać, to muszę powiedzieć jasno – nie mam ani jednego pacjenta, którego stan umożliwia transport, nawet na inny oddział, a co dopiero do innego szpitala – mówi poratlowi rynekzdrowia.pl dyrektor Szmit.

Dyrektor uważa, że bezpośrednio do MZ może występować o dodatkowe respiratory, bo sytuacja jest nadzwyczajna. – Tu w grę wchodzi bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, którego gwarantem jest rząd – uważa.

Według ostatniego komunikatu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w województwie lubuskim potwierdzono grypę typu A/H1N1 u sześciu osób, natomiast liczba osób podejrzanych o zachorowanie na nową odmianę grypy wzrosła do 14 (19 listopada było sześć). Kolejnych ośmiu pacjentów to: 27-latek z Gorzowa (leczony ambulatoryjnie), 60-letni gorzowianin, 65-latek z powiatu słubickiego i 27-latek z Dobiegniewa - wszyscy hospitalizowani w gorzowskim szpitalu, oraz czworo zielonogórzan: dwie 15-latki i 19-latek, którzy przebywają w zielonogórskim szpitalu, oraz 48-letni mężczyzna leczony w szpitalu w Torzymiu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum