Gorzów Wlkp.: szpital wojewódzki ma nowoczesne lądowisko

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2014 15:40

Pacjenci szpitala wojewódzkiego będą mogli korzystać z nowoczesnego lądowiska dla śmigłowców ratunkowych - poinformowała Agnieszka Wiśniewska z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Koszt dwóch inwestycji - podjazdu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i lądowiska - to 7 mln zł, a zakończenie prac budowlanych planowane jest w tym miesiącu - podała Wiśniewska.

W ramach inwestycji związanej z podjazdem wyburzono stary obiekt. Wiata wybudowana w latach 80. była przygotowana dla dwóch karetek, a jej otwarta konstrukcja sprawiła, że w wyniku działania warunków atmosferycznych stan podjazdu uległ znaczącej degradacji.

- Nowy podjazd jest znacznie większy i zdolny do pomieszczenia sześciu ambulansów, został zadaszony i ocieplony, ma specjalne drzwi. Warunki do transportowania pacjentów na SOR będą zdecydowanie lepsze niż dotychczas - powiedziała Wiśniewska.

Nowe lądowisko znajduje się w sąsiedztwie SOR-u, wyposażono je w odpowiednie oświetlenie, co pozwoli na przyjmowanie śmigłowców LPR przez całą dobę.

Obie budowy rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia 2013 r. i miały zostać zakończone do końca listopada ub. roku.

Wiśniewska wyjaśniła, że dotrzymanie terminu stało się niemożliwe ze względu na problemy techniczne o charakterze geologicznym, których nie udało się przewidzieć w fazie projektu.

- Trzeba było podwyższyć poziom lądowiska, i w związku z tym nieco zmienić cały projekt. Trwa odbiór techniczny lądowiska i podjazdu. W przypadku lądowiska konieczne będzie jeszcze uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Liczymy, że jeszcze w tym półroczu nasze nowe lądowisko trafi do bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - dodała Wiśniewska.

Projekt tych inwestycji został zrealizowany w ramach krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego szpital uzyskał 70 proc. dofinansowania z funduszy unijnych; 2 mln zł pochodzą z budżetu szpitala.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum