Gorzów Wlkp.: róbta coś z próchnicą u dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 września 2009 15:55

Miejską akcję stomatologiczną w Gorzowie Wielkopolskim promuje Jurek Owsiak. W spocie reklamowym pokazuje zdrowe zęby. Na spotkaniu dyrektorów szkół i przedszkoli po raz pierwszy pokazano spot reklamujący akcję

Gorzów Wlkp.: róbta coś z próchnicą u dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projektem zostanie objętych 20 tys. uczniów.

Oryginalny projekt profilaktyki stomatologicznej realizowany jest w gorzowskich szkołach i przedszkolach od lutego 2009 roku. - To jest ewenement. Oczywiście lakierowanie czy lakowanie jest prowadzone, ale akcje dotyczą zwykle np. jednej szkoły, grupy wiekowej, czyli co najwyżej 200-300 osób jednorazowo. A tutaj chodzi o prawie 20 tys. dzieci - mówi gazecie dr hab. Danuta Wójtowicz z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, wojewódzki konsultant stomatologiczny.

Uczniowie gimnazjów mają lakowane bruzdy zębowe lakierem szczelinowym. Dla nich przewidziane są dwie wizyty u stomatologa. Wszyscy uczniowie mają lakierowane zęby preparatem z zawartością fluoru. Stomatolog przebada również stan uzębienia dzieci. Program nie obejmuje leczenia.

– Podczas akcji okazało się na przykład, że jeden z uczniów, 18-latek, był po raz pierwszy w życiu u stomatologa – mówi Monika Wyrzykowska, stomatolog uczestniczący w akcji.

Zgodnie z prawem miasto, czy szkoła nie mogą nałożyć na dzieci obowiązku badań medycznych bez zgody rodziców. Akcja trwa już od siedmiu miesięcy i w tym czasie poparło ją ponad 70 proc. rodziców.

Miasto realizuje projekt wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, sanepidem i NFZ. Akcja kosztuje 300 tys. euro, z czego 85 proc. to pieniądze unijne, resztę dołożyło gmina.

Według danych z 2006 r. wskaźnik zachorowań na próchnicę u dzieci 12-letnich wynosi 6,5. Stan uzębienia Polaków porównywalny jest z dramatyczną sytuacją w krajach tzw. trzeciego świata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum