PAP/Rynek Zdrowia | 05-09-2018 20:34

Gorzów Wlkp.: przeprowadzają nowatorskie zabiegi neurochirurgiczne

Neurochirurdzy z gorzowskiego szpitala stosują nowatorską metodę w leczeniu dyskopatii wielopoziomowej. Przy użyciu implantu dokręgosłupowego operacje wykonywane są tylko w dwóch innych szpitalach w Polsce - poinformowała rzecznik Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska.

Nowością tej metody jest sposób dotarcia do zniszczonego chorobą kręgosłupa Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Nowością tej metody jest sposób dotarcia do zniszczonego chorobą kręgosłupa. Tradycyjnie przeprowadzony zabieg wymaga wykonania nacięcia wzdłuż linii kręgosłupa. W nowej metodzie lekarze dostają się do niego z boku wykonując kilka nakłuć w odcinku lędźwiowym.

- To skomplikowany zabieg, bo samo dotarcie do tzw. kanału roboczego jest trudne. Wszystko odbywa się przy wsparciu ramienia C (aparatu RTG), na którym widać obraz kręgosłupa. Zabieg wymaga rozdzielenia mięśnia lędźwiowego i dotarcia bocznie do dysku poza kanałem, w miejsce gdzie są struktury nerwowe, i wprowadzenia implantu - wyjaśnia ordynator Oddziału Neurologii i Neurochirurgii gorzowskiego szpitala dr Saturnin Putowski.

Nowa metoda jest mało inwazyjna, a tym samym bardziej przyjazna dla pacjenta. Dzięki niej szybko zmniejszają się dolegliwości bólowe. Pacjent szybciej dochodzi do zdrowia i w krótkim czasie wraca do pełnej sprawności.

Dyskopatia jest chorobą nawrotową. Po wykonaniu tradycyjnej operacji, bywa, że pacjenci wracają z podobnymi dolegliwościami i wymagają ponownego zabiegu. W metodzie bocznej nie dotyka się struktur kanałów nerwowych. Rana jest mniejsza i nie wpływa negatywnie na ukrwienie korzeni nerwowych kręgosłupa, co poprawia efektywność leczenia.

- W gorzowskim szpitalu mamy świetny zespół, to specjaliści wysokiej klasy. Lekarze, którzy chcą się rozwijać, a zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce. Oddział Neurochirurgii i Neurotraumatologii jest tego przykładem. Tego typu zabiegi neurochirurgiczne poza Gorzowem wykonywane są tylko w Tarnowie i Opolu - dodał wiceprezes gorzowskiej placówki Robert Surowiec.