Gorzów Wlkp.: pierwszy zabieg radiosynowiortezy w Lubuskiem, u 83-latki

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 29 października 2016 19:35

Zespół specjalistów pod kierunkiem dr. Piotra Zorgi, kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przeprowadził pierwszy w województwie lubuskim zabieg radiosynowiortezy.

83-letnia pacjentka od 15 lat cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów. Groziło jej poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego. Fot. Archiwum

Jak informuje szpital, nieoperacyjnemu leczeniu zapalenia błony maziowej stawu skokowego przy użyciu radioizotopu cytrynianu erbu 169 na początku października poddana została 83-letnia gorzowianka. Kobieta od lat uskarżała się na ból uniemożliwiający samodzielne poruszanie się. Obecnie chodzenie nie sprawia jej żadnych trudności.

Pacjentka od 15 lat cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba najpierw zaatakowała ręce, kilka lat później nogi. Groziło jej poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego. Lekarze zdecydowali się na radiosynewiortezę - nieoperacyjny zabieg polegający na punkcji (nakłuciu) stawu, usunięciu nadmiaru zgromadzonego płynu i wstrzyknięciu radioizotopu wprost do jamy stawu.

- Nakłucie odbywa się w warunkach jałowych. Po wstrzyknięciu radioizotopu lekarz wykonuje kilka ruchów kończyną w celu dokładnego rozprowadzenia preparatu w stawie. Pacjent wraca do domu tego samego dnia z unieruchomionym stawem. Jedyną dla niego niedogodnością jest konieczność nieobciążania kończyny przez 48 godzin. Poprawa następuje stopniowo po kilku dniach - wyjaśnia dr Piotr Zorga, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej.

W gorzowskim szpitalu zabiegowi radiosynewiortezy zostało poddanych już trzech pacjentów, w tym jeden spoza województwa lubuskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum