Gorzów Wlkp.: nie będzie bazy EC 135

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2010 11:56

Ratowniczy śmigłowiec nie będzie miał bazy w Gorzowie, a w Zielonej Górze.

Ministerstwo Zdrowia zawarło umowę z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym (LPR) na finansowanie lotniczych zespołów ratownictwa na kolejne trzy lata. Umowa nie przewiduje stworzenia bazy dla Eurocoptera w Gorzowie, choć jeszcze rok temu sprawa wydawała się otwarta.

LPR stawiało warunek: przekazanie gruntu i rozpoczęcie budowy infrastruktury. Tymczasem decyzja w sprawie nieruchomości nie została  podjęta do tej pory. Marszałek, do którego należy teren lądowiska, proponował użyczenie działki, jednak LPR wolało formę wieczystej dzierżawy lub własność.

Wojewoda Helena Hatka wciąż liczy na zmianę decyzji, na pomoc dyrekcji gorzowskiego szpitala i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Chce także doprowadzić do spotkania w tej sprawie z minister zdrowia Ewą Kopacz.

Lokalizacja bazy lotniczej ciągnie się od ponad pięciu lat. Początkowo małe lotnisko i baza śmigłowców ratunkowych miały powstać w rejonie Wojcieszyc, ale przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowali mieszkańcy pobliskich Różanek. Pod uwagę brano więc lądowisko przy Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. LPR, aby rozpocząć jakiekolwiek działania przygotowujące budowę bazy, czekało na formalne przekazanie lądowiska. Procedurę urząd marszałkowski rozpoczął już w 2008 r., ale do dziś jej nie zakończył.

– Decyzja Ministerstwa Zdrowia z sierpnia ubiegłego roku mówi jasno o liczbie i lokalizacji baz dla śmigłowców. Przewidywanych jest 18 stałych baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tej chwili mamy tych baz 17. Tą osiemnastą ma być baza w Koszalinie. Na najbliższe trzy lata Gorzów w ogóle nie jest brany pod uwagę. Ten teren obejmie swoim zasięgiem działania baza w Zielonej Górze, tak jak to było dotychczas – mówi portalowi rynekzdrowia.pl. Justyna Sochacka, rzecznik LPR.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum