Gorzów Wlkp.: na wydziale kultury fizycznej będą kształcić fizjoterapeutów

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2010 12:03

Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. planuje uruchomienie kształcenia w zakresie fizjoterapii.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, podpisana została umowa na modernizację gmachu byłego akademika. Do wyremontowanego za prawie 21 mln zł budynku przeniesione zostaną zakłady biomedyczne.

Ma się tam również znaleźć miejsce dla studentów fizjoterapii. Uczelnia przymierzała się do otwarcia tego kierunku już w 2009 r., jednak Państwowa Komisja Akredytacyjna odrzuciła wniosek gorzowskiej placówki. Obecnie Tomasz Jurek, dziekan ZWKF, zapewnia, że najpóźniej za dwa miesiące zgoda będzie i rozpocznie się rekrutacja.

– Wniosek o utworzenie tego kierunku przeszedł już wstępną weryfikację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i trafił do Państwowej Komisji Akredytacyjnej, gdzie czeka go kolejna ocena. Potem powróci do MNiSW. Wyciągnęliśmy wnioski z zeszłorocznej nieudanej próby i mamy nadzieję, że tym razem wniosek zostanie zaakceptowany – przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dziekan Jurek. który uważa, że fizjoterapia przyciągnie do gorzowskiej uczelni osoby, które chcą się kształcić w tym kierunku, a do tej pory mogły to robić głównie na uczelniach medycznych.

– Mam nadzieję, że rekrutacja ruszy w maju lub czerwcu. Na początek planujemy stworzenie dwóch grup (72 osoby) na studiach stacjonarnych. Jeśli będzie więcej chętnych, zastanowimy się nad ewentualnym otwarciem studiów niestacjonarnych. Fizjoterapia wystartuje jako studia I stopnia, licencjackie, ale niewykluczone, że gdy będziemy wypuszczać pierwszych absolwentów, otworzymy studia magisterskie – wyjaśnia dziekan.

Jak informuje, zainteresowanie fizjoterapią jest związane z przygranicznym rozwojem rynku tego typu usług.

– Świetnie prosperuje już branża kosmetyczna, fryzjerska, stomatologiczna. Nasi zachodni sąsiedzi chętnie korzystają z usług polskich specjalistów, profesjonalnych, a jednocześnie dużo tańszych. Podobnie będzie z fizjoterapią – ocenia Tomasz Jurek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum