Gorzów Wlkp.: legionella w szpitalu - sprawą zajmie się prokurator?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2014 12:29

Inspektorzy sanepidu stwierdzili obecność bakterii legionelli na wielu oddziałach Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o. To powtórna kontrola po tym, jak podczas rutynowej wizyty w lutym sanepid odkrył bakterię na onkologii i oddziale płucnym. Niewykluczone, że sanepid zgłosi sprawę do prokuratury.

W lutym kontrolerzy pobrali próbki w łazienkach na oddziałach płucnym oraz onkologii klinicznej. Stężenie bakterii legionelli było wysokie, choć nie powinno tam jej być wcale.

W takiej sytuacji przepisy nakazują przeprowadzenie powtórnej kontroli w innych punktach. Sześć testów odbyło się na szpitalnych oddziałach w kompleksie przy ul. Dekerta, pozostałe na ul. Walczaka.

Jak ustalono nieoficjalnie, stężenie bakterii legionelli wyraźnie przekroczyło normy w dwóch kolejnych punktach - na oddziałach hematologii i neurologii. Obecność bakterii stwierdzono też na oddziale onkologii klinicznej, ale w innym miejscu niż podczas pierwszego badania.

Sanepid sprawy nie komentuje, tylko czeka na oficjalne wyniki kontroli.

Legionella jest najgroźniejsza na tych oddziałach, gdzie przebywają najciężej chorzy pacjenci (właśnie takie kontrolowano). Ludzie z obniżoną odpornością są najbardziej narażeni na działanie bakterii legionelli. Zatrucie może prowadzić m.in. do ostrego zapalenia płuc i w przypadku takich pacjentów nawet do stanu zagrożenia życia.

Na razie nie wiadomo, czy i jak szpital zostanie ukarany. Niewykluczone, że sanepid będzie musiał zgłosić sprawę do prokuratury.

Więcej: gorzow.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum