Gorzów Wlkp.: "Dzień Dawcy Szpiku" obsłużą słuchacze "Medyka"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2014 13:15

5 marca, odbędzie się gorzowski Dzień Dawcy Szpiku zorganizowany przez Medyczne Studium Zawodowe w Gorzowie. Próbki od dawców będą pobierać słuchacze studium, którzy przeszli specjalne szkolenie.

Próbki do badań genetycznych, które są potrzebne, aby zarejestrować dawcę będzie pobierać 20 uczniów "Medyka". Próbki trafią do laboratorium, które ustali, czy dana osoba nadaje się do przeszczepu.

Jak zapewniają organizatorzy, badanie nic nie kosztuje, a przede wszystkim nie boli. Postępowanie przy poborze szpiku jest zbliżone do pobrania krwi. Dawców szpiku oraz innych narządów jest wciąż za mało, dlatego Gorzów prowadzi kampanię informacyjną.

Zarejestrować można się również przez portale społecznościowe, gdzie wypełnia się odpowiednie dokumenty. Dobrze jednak wybrać się osobiście do studium. Słuchacze "Medyka" znają wszystkie niezbędne procedury związane z oddawaniem szpiku, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości. Istotna jest informacja o oświadczeniu woli, czyli dokumencie, który zainteresowani mogą podpisać, jeśli chcą przekazać swoje narządy do transplantacji.

Więcej: gorzow.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum