Gorzów Wielkopolski: ponad tysiąc wolontariuszy kwestuje na rzecz hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2013 13:53

W poniedziałek (15 kwietnia) na ulicach Gorzowa Wielkopolskiego ponad tysiąc wolontariuszy zbiera datki na rzecz Hospicjum Św. Kamila. W minionych latach kwesta na ten cel odbywała się w lutym, z okazji Światowego Dnia Chorego.

Gorzów Wielkopolski: ponad tysiąc wolontariuszy kwestuje na rzecz hospicjum

Dyrektor Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Marek Lewandowski powiedział, że przesunięcie terminu zbiórki wynika z powodów praktycznych.

- Lutowa kwesta zbiegała się z podobną zbiórką prowadzoną w kościołach, a po drugie warunki dla naszych wolontariuszy i darczyńców są teraz bardziej sprzyjające niż zimą. To daje nadzieję, że kwesta okaże się jeszcze bardziej owocna niż wcześniejsze - powiedział Lewandowski.

Zbiórka rozpoczęła się o godz. 9 i potrwa do 19. Każdy z wolontariuszy posiada specjalny identyfikator i oznakowaną skarbonkę. Można ich spotkać niemal w całym mieście - przede wszystkim w centrum, w rejonie centrów handlowych, dużych sklepów i na największych osiedlach oraz przystankach komunikacji miejskiej - łącznie w 170 miejscach Gorzowa.

Wśród kwestujących są uczniowie gorzowskich gimnazjów i szkół średnich, studenci, członkowie różnych wspólnot Kościoła katolickiego, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej, a nawet wolontariusze z ościennych miejscowości.

Coroczne zbiórki na rzecz gorzowskiego hospicjum mają już blisko 15-letnią tradycję.

Podstawą działalności placówki są pieniądze z kontraktu z NFZ (w tym roku to ok. 1,9 mln zł), jednak bez pomocy sponsorów i wpływów z różnego rodzaju akcji charytatywnych czy darowizn w ramach 1 proc. podatku hospicjum nie byłoby w stanie działać w tak szerokim zakresie, jak teraz. W tym roku jego budżet jest szacowany na ok. 3,2 mln zł.

- Z obawami patrzymy jednak w przyszłość, gdyż NFZ zawarł z nami kontrakt na kolejne cztery lata z takimi samymi stawkami jak w poprzednim okresie - trzyletnim. Takie rozwiązanie jest dla nas niekorzystne, gdyż wiadomo, że koszty funkcjonowania naszej placówki nie zmniejszają się, lecz rosną"- podkreślił Lewandowski.

Gorzowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila działa od 1993 roku. W 1995 roku organizacja wprowadziła się do budynku po żłobku przy ul. Stilonowej, gdzie mieści się do tej pory.

Hospicjum prowadzi oddział opieki stacjonarnej i tzw. hospicjum domowe oraz dziecięce. Ma także dział dziennego pobytu, rehabilitacji, poradnię paliatywną i psychologiczną. Każdego roku pod opieką samego hospicjum stacjonarnego i domowych dla dzieci i dorosłych znajduje się 600-700 osób. W ubiegłym roku podczas ulicznej kwesty zebrano ponad 83 tys. zł. Oficjalny wynik tegorocznej zbiórki będzie znany we wtorek (16 kwietnia).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum