Gorzów Wielkopolski: ponad 700 pracowników szpitala przebadanych na obecność koronawirusa, testują dalej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2020 16:41

Do czwartku (30 kwietnia) ponad 700 pracowników przebadano w kierunku koronawirsua SARS -CoV -2. Wszystkie wyniki były negatywne - poinformowała Katarzyna Wojtowicz z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Fot. Shutterstock

Decyzją zarządu lecznicy każdy chętny pracownik medyczny szpitala ma możliwość przebadania się na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Poddanie się testowi jest dobrowolne i bezpłatne.

Pierwsze z możliwości poddania się testom skorzystały zespoły medyczne jednoimiennego szpitala zakaźnego i szpitalnego oddziału ratunkowego. Zestawy testowe są też dostępne dla pracowników medycznych 47 pozostałych komórek szpitala, w tym poradni i zakładów diagnostycznych.

Wojtowicz zapowiedziała, że badania potrwają do 23 maja br.

Wymazy z nosa lub nosogardzieli pobiera osoba wyznaczona przez kierownika danej komórki. Potem przekazywane są one do zakładu diagnostyki laboratoryjnej, a stamtąd do wyznaczonego laboratorium. Lecznica ma podpisane umowy z trzema laboratoriami - w Krakowie, Pucku i w Poznaniu.

Proponowane pracownikom medycznym gorzowskiego szpitala badanie RT-PCR jest wykonywane techniką amplifikacji kwasu nukleinowego. To test genetyczny, który pozwala na wykrycie wirusa w próbce wymazu pobranego od pacjenta z plwociny lub wymazu nosowo-gardłowego. Ten typ badania jest podstawowym testem zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia. 

PAP - Marcin Rynkiewicz

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum