Gorlice: karetka bez lekarza, czy to dobry pomysł?

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2014 14:32

Obsada jednej z pięciu karetek gorlickiego pogotowia ma jeździć do chorych z minimalną dwuosobową obsadą. Dyrekcja szpitala w Gorlicach, któremu podlega pogotowie przyznaje, że to na razie tylko propozycja, która jeszcze nic nie przesądza. Rozważa, za i przeciw.

Od 1 kwietnia jednostka Gorlicka powiększy się o dodatkowy zespół ratownictwa medycznego w Bieczu. Będzie funkcjonować od godz. 7 do 19, ponieważ za dnia karetka z Gorlic dojeżdża tam ponad 20 minut. W ramach oszczędności jej obsada ma być jednak ograniczona do dwóch osób - kierowcy-ratownika i drugiego ratownika medycznego. Dopuszcza to Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku.

Związkowcy przekonują, że brak lekarza w ambulansie uniemożliwi skuteczną pomoc. Przede wszystkim dlatego, że ratownik nie może samodzielnie podać choremu wielu leków. - Dotyczy to choćby przeciwzakrzepowej heparyny czy leków do uregulowania akcji serca przy napadowym migotaniu przedsionków - podaje Gazeta Krakowska, przytaczając wypowiedź jednego z ratowników medycznych.

Tymczasem takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już od trzech lat np. w nowotarskim pogotowiu. Na osiem karetek aż pięć podstawowych jeździ tam tylko z dwoma ratownikami.

Dyrektor gorlickiego szpitala Marian Świerz nie kryje, że rozważa możliwość wprowadzenia dwuosobowych zespołów medycznych ze względu na koszty. Nie chce jednak ujawnić, ile mógłby na tym oszczędzić. Gorlickie pogotowie dysponuje czterema karetkami: jedną "S" w Gorlicach i trzema "P" (Gorlice, Łużna, Uście Gorlickie). Od kwietnia "P" będzie stacjonować w Bieczu. 

Więcej: www.gazetakrakowska.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum