Gorączka krwotoczna w Europie to efekt ocieplenia klimatu

Autor: gazeta.pl/ Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2009 18:17

Pojawiające się w różnych krajach Europy cykliczne epidemie łagodnej gorączki krwotocznej mogą mieć związek z globalnym ociepleniem - twierdzi dr Jan Clement z belgijskiego Instytutu Rega na Uniwersytecie Leuven.

Nefropatia epidemiczna wywołana przez wirus Puumala (jedna z postaci tzw. gorączki krwotocznej z zespołem nerkowym) przenoszony jest przez nornice rude, przed 1990 rokiem była prawie nieznana w Europie.

- Ta choroba pochodzenia zwierzęcego zaczęła coraz częściej pojawiać się w Belgii w sposób cykliczny, osiągając wskaźniki epidemii w 2005 roku - wyjaśnia dr Clement z Uniwersytetu Leuven. Epidemia zachorowań wykracza poza granice Belgii do krajów ościennych, jak Francja, Niemcy, Holandia i Luksemburg.

W Europie nefropatia epidemiczna ma stosunkowo łagodny przebieg. W rzadkich przypadkach schorzenie to może wywoływać wstrząs krwotoczny z wewnętrznymi krwotokami i ostatecznie prowadzić do zgonu. Na przykład w 1997 r. ponad 9 tys. mieszkańców rosyjskiej republiki Baszkirii zakaziło się nefropatią epidemiczną, z czego 34 przypadki zakończyły się śmiercią. 

Jak podkreśla prowadzący najnowsze badania dr Jan Clement z belgijskiego Instytutu Rega na Uniwersytecie Leuven, w latach 1985-2007 w Belgii odnotowano 2,2 tys. przypadków tego schorzenia, ale niemal 40 proc., tj. 828 przypadków, w ostatnich trzech latach.

Dr Clement we współpracy ze specjalistami zarówno z zakresu medycyny, jak i bioinżynierii analizował wybuchy gorączki krwotocznej w Belgii. Naukowcy doszli do wniosku, że wzrost zachorowań na nefropatię epidemiczną ma związek z powiększeniem się populacji przenoszących ją nornic. To z kolei jest spowodowane ociepleniem się sezonu letniego i jesiennego oraz łagodniejszymi zimami. Ocieplenie sprzyja m.in. zwiększonej produkcji nasion przez drzewa liściaste, np. dęby i buki - podstawowego pokarmu nornic.

- Od 1993 r. każdy wzrost zachorowań na nefropatię epidemiczną był poprzedzony zwiększoną jesienną produkcją tych nasion w roku poprzednim - podkreśla dr Clement.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum