Goprowcy odnaleźli turystów zaginionych na Babiej Górze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2016 12:19

Dwoje turystów, którzy zgubili szlak i ze zmęczenia nie byli w stanie kontynuować marszu, sprowadzili w sobotę (10 grudnia) późnym wieczorem z Babiej Góry ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. Jedna z osób miała II stopień hipotermii - poinformował ratownik dyżurny Łukasz Skwara.

Goprowcy odnaleźli turystów zaginionych na Babiej Górze
Fot. GOPR

Goprowiec powiedział, że turyści - kobieta i mężczyzna - wyszli ze schroniska na Markowych Szczawinach na szczyt Babiej Góry. Wracając zgubili szlak i utknęli w głębokim śniegu. Powiadomili znajomego, który wezwał na pomoc ratowników. Goprowcy po dwugodzinnych poszukiwaniach odnaleźli turystów i sprowadzili ich do doliny. Tam czekała karetka.

- Kobieta była wychłodzona. Miała objawy II stopnia hipotermii. Jej towarzysz nie wymagał pomocy lekarskiej - powiedział Skwara.

Poziomy hipotermii określa klasyfikacja szwajcarska w pięciostopniowej, rosnącej skali. II stopień przejawia się zaburzeniami koordynacji ruchu i mowy, a także apatią. Temperatura ciała osiąga poziom 28-32 st. C.

Na Babiej Górze warunki turystyczne są trudne. Leży tam prawie 0,5 m śniegu. Widoczność w ciągu dnia jest ograniczona do 250 m.

Nie była to pierwsza w obecnym sezonie zimowym akcja ratunkowa w Beskidach. Łukasz Skwara powiedział, że ratownicy poszukiwali - również w sobotę - turysty w rejonie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Akcja zakończyła się powodzeniem. Wcześniej ratowali zaginionych w rejonie Rysianki i Babiej Góry.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum