×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Golfiści mają nietypowe stawy biodrowe, nie wiadomo dlaczego

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia20 sierpnia 2016 11:34

Profesjonalni gracze w golfa często mają nietypowo ukształtowane stawy biodrowe - informuje British Journal of Sports Medicine.

Golfiści mają nietypowe stawy biodrowe, nie wiadomo dlaczego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z University of Warwick przebadali za pomocą rezonansu magnetycznego 55 zawodników należących do elity graczy w golfa. Ku zaskoczeniu autorów główka prawego stawu biodrowego badanych często miała kształt jajowaty, podczas gdy lewego - typowy kształt kulisty. W badanej grupie jajowatych było 16 proc. prawych stawów i tylko 4 proc. lewych.

Kierujący badaniami prof. Damian Griffin przypuszcza, że różnica kształtu może mieć związek ze zgłaszanym często przez golfistów bólem okolicy stawu biodrowego. Podczas zawodów Scottish Hydro Challenge w roku 2015 taki ból był problemem co piątego gracza.

Gdy golfista bierze zamach, aby uderzyć w piłkę, w obu stawach biodrowych zachodzi rotacja i wywierane są na nie bardzo duże siły, jednak w różnych kierunkach i przy różnej prędkości. Podczas zamachu prawy staw umiejscowiony jest z tyłu, a lewy - z przodu.

Nie wiadomo na razie, czy gra w golfa powoduje deformację stawów, czy raczej osoby o szczególnie ukształtowanych stawach częściej zostają zawodowymi graczami w golfa. Specjaliści od medycyny sportowej zastrzegają, że golf jest dyscypliną korzystną dla zdrowia - wydaje się zwiększać długość życia, sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze