Goleniów i Przybiernowo szczepią przeciw meningokokom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2009 12:01

W Zachodniopomorskiem trwają szczepienia przeciwko sepsie. Stan zagrożenia epidemicznego chorobą meningokokową na terenie gmin Goleniów i Przybiernowo wprowadził w poniedziałek (6 kwietnia) wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz.

Zaszczepionych ma być ponad 5,5 tysiąca dzieci i młodzieży w wieku od sześciu do 19 lat z gminy Goleniów oraz 949 takich osób z gminy Przybiernów. Szczepieniu będzie musiało się poddać również 20 wytypowanych pracowników służb podległych MSWiA, tj. pracowników Portu Lotniczego Goleniów i strażaków. Jedna szczepionka kosztuje około 150 zł. Koszty pokryje Ministerstwo Zdrowia.

Szczepienia odbywają się w dwóch punktach w szpitalu goleniowskim oraz w dwóch zoz-ach w Goleniowie i jednym w Przybiernowie. Są obowiązkowe i bezpłatne.

- Byłem dziś rano o godz. ósmej w jednym z punktów szczepień i widziałem już kolejkę około 30 osób, małych dzieci wraz z rodzicami. Wszystko przebiega zgodnie z planem - powiedział wicestarosta goleniowski Tomasz Kulinicz.

Władze gminy szacują wstępnie, że w każdym z punktów uda się zaszczepić od 60 do 70 osób dziennie. Do końca miesiąca powinny być zaszczepione już wszystkie osoby objęte tym obowiązkiem. Każdą osobę do szczepienia będą kwalifikować lekarze. Przeziębienie i grypa wykluczają szczepienia - takie osoby zostaną zaszczepione w późniejszym czasie.

Harmonogram szczepień z podziałem na grupy wiekowe i wykaz miejsc, do których mają się zgłaszać osoby objęte obowiązkowymi szczepieniami zawarty został w komunikacie starosty goleniowskiego, który rozpowszechniany na terenie dwóch gmin zagrożonych sepsą.

W powiecie goleniowskim zarejestrowano w marcu sześć przypadków sepsy. Nie było przypadków śmiertelnych. W szczecińskim szpitalu przebywa jeszcze jedna osoba (z gminy Przybiernów), u której także podejrzewana jest posocznica. Badania na razie nie potwierdziły tego jednoznacznie. Stan chorych lekarze określają jako dobry.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby) w przebiegu wielu schorzeń (m.in. chorobą meningokokową). Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum