Godzina ruchu może uchronić dzieci przed nadwagą i poprawić ich kondycję

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2019 16:56

- Projekt edukacyjny Aktywne Szkoły MultiSport, który zmobilizował do ruchu ponad 9 tysięcy uczniów szkół podstawowych w woj. dolnośląskim udowodnił, że umiejętne zachęcenie dzieci do wysiłku fizycznego potrafi wpłynąć na poprawę ich sprawności fizycznej - przyznali eksperci.

Godzina ruchu może uchronić dzieci przed nadwagą i poprawić ich kondycję
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjaliści w dziedzinie aktywności fizycznej i pediatrii podczas konferencji prasowej w Warszawie (13 lutego), podsumowującej pierwszą edycję projektu Aktywne Szkoły MultiSport podkreślali, że sprawność młodego pokolenia z dekady na dekadę systematycznie spada. Obecnie już tylko co czwarte dziecko (24 proc.) w Polsce spełnia zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej, ćwicząc co najmniej godzinę dziennie.

- Wraz ze spadkiem aktywności ruchowej rośnie poziom nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci i młodzieży. Konsekwencje zaniechania aktywności odbijają się na stanie zdrowia najmłodszych. Już dziś co trzeci ośmiolatek ma nadwagę, co dziesiąte dziecko jest otyłe i tyle samo ma nadciśnienie tętnicze - wyjaśniała pediatra dr Aneta Górska-Kot ze Szpitala Dziecięcego w Warszawie

Aby odmienić ten trend, Fundacja V4 Sport postanowiła wypromować ideę aktywności wśród najmłodszego pokolenia Polaków. W ramach inicjatywy Aktywne Szkoły MultiSport wszystkie dzieci ze szkół, które uczestniczyły w programie, dwukrotnie wzięły udział w teście sprawności Eurofit, który opiera się na 9 prostych ćwiczeniach fizycznych (m.in. skok w dal z miejsca, bieg wytrzymałościowy, próba równowagi, zwis na drążku).

Pomiar przeprowadzony na początku i na końcu projektu pozwolił ocenić postępy dzieci i efektywność samego programu, który polegał na umiejętnym zachęcaniu dzieci do codziennej aktywności fizycznej i stwarzaniu im warunków do uprawiania sportów.

- Wyniki testu sprawnościowego możemy porównać do danych gromadzonych od ponad 30 lat przez Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Dziś wiemy, że chłopcy w wieku 10,5 lat są w stanie utrzymać się w zwisie na drążku prawie 8 sekund, a to blisko 4 sekundy krócej, niż ich rówieśnicy w 2009 r. i o ponad 7 sekund krócej niż w 1999 roku - zaznaczył Jakub Kalinowski, prezes Fundacja V4 Sport.

I dodał: - Okazało się, że wystarczyło zwiększyć aktywności dzieci i młodzieży przez 5-6 miesięcy, aby najmłodsi odzyskali 43 proc. sprawności fizycznej, którą w ciągu dekady (w latach 1999-2009) stracili ich rówieśnicy.

Z kolei Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems, firmy będącej pomysłodawcą i fundatorem projektu Aktywne Szkoły MultiSport, podkreślił, że jest przekonany, iż nawyk ruchu powinien być budowany od najmłodszych lat. - Z naszych doświadczeń wynika, że jest to możliwe, gdy proponowane formy ruchu są atrakcyjne dla dzieci - podsumował Radzki.

Aktywne Szkoły MultiSport to program, który przez ostatni rok prowadzony był w 35 dolnośląskich szkołach podstawowych. Celem projektu jest inspirowanie dzieci, rodziców i nauczycieli do większej aktywności fizycznej uczniów szkół podstawowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze