Gniezno: zoperowali "nieoperacyjną" przepuklinę

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 18 września 2017 12:59

Mimo diagnozy mówiącej o nieoperacyjnej przepuklinie, dzięki zastosowaniu materiału biologicznego w uzupełnieniu ubytków jamy brzusznej lekarzom z NZOZ Sowmed w Gnieźnie udało się usprawnić 75-letnią pacjentkę.

Gniezno: zoperowali "nieoperacyjną" przepuklinę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Pacjentka trafiła do nas w stanie ciężkim, z groźnymi powikłaniami przepukliny. Doszło do poważnego zakażenia tkanek miękkich wokół niej, co mogło prowadzić do perforacji i zapalenia otrzewnej - wyjaśnia dr Dariusz Mińkowski, który wykonał zabieg operacyjny.

75-latka została przyjęta na prowadzony przez NZOZ Sowmed oddział chirurgii Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie 5 lipca br. Jej stan był bardzo poważny.

- Po dokładnym rozważeniu wszystkich możliwości podjęliśmy decyzję o operacji. Uznaliśmy, że najskuteczniejszy będzie wszczep z materiału biologicznego - mówi dr Maciej Skrzypek, lekarz asystujący przy operacji.

- To nie przeprowadzana nigdy wcześniej w Gnieźnie operacja polegająca na tym, że ubytek powłok jamy brzusznej zastępuje się materiałem biologicznym. Użycie tradycyjnego, syntetycznego wszczepu było niemożliwe ze względu na bardzo wysokie ryzyko zakażenia, które mogło grozić nawet śmiercią pacjentki. W przypadku materiałów biologicznych to ryzyko jest znacznie mniejsze - dodaje dr Skrzypek.

Operację przeprowadzono 17 lipca. Obecnie pacjentka czuje się dobrze.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze