Gniezno: nerwowe reakcje na pilotaż w opiece psychiatrycznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2018 12:38

1 lipca w powiecie gnieźnieńskim (Wielkopolskie) rusza pilotaż z zakresu opieki psychiatrycznej. W związku z tym NFZ wydał decyzję, zgodnie z którą wszyscy pacjenci z tego rejonu, chcący podjąć leczenie w ramach Funduszu, mogą to zrobić tylko w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka w Gnieźnie.

Fot. archiwum

Placówka ta ma być miejscem pilotażu, który stawia na specjalistyczne centra zdrowia psychicznego. Wraz z jego uruchomieniem kontrakty na leczenie mieszkańców powiatu stracą pozostałe cztery ośrodki, które dotychczas opiekowały się osobami z zaburzeniami psychicznymi.

Jak wyjaśnia Anna Jankowiak, psychiatra i psycholog, kierownik NZOZ Diamed w Gnieźnie, pod koniec maja NFZ poinformował placówkę o zakończeniu umów. Nowe kontrakty, które zostaną podpisane będą okrojone o 50-90 proc. i zostaną dedykowane wyłącznie pacjentom z innych powiatów. Kontrakt na prowadzenie oddziału dziennego został zmniejszony o 90 proc.

Zdaniem Jankowiak ta sytuacja bardzo negatywnie wpłynęła na pacjentów placówki. Chorzy reagują płaczem, załamaniem nerwowym. Chcą leczyć się u "swoich" lekarzy i psychologów, bo mają do nich zaufanie.

Marek Czaplicki, dyrektor gnieźnieńskiego szpitala wyjaśnia, że placówka jest gotowa realizować kontrakt pilotażowy, nie zamierza jednak pozbawiać pacjentów dostępu do ich lekarzy. W tym celu prowadzone są rozmowy z lekarzami i psychologami z pozostałych placówek. Dyrektor podkreśla jednak, że wciąż nie ma podpisanego kontraktu na pilotaż z NFZ.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum