Gminy uzdrowiskowe apelują o rozszerzenie rehabilitacji pocovidowej

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2020 12:47

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zaapelowało do premiera o właściwe wykorzystanie możliwości uzdrowisk, które w obecnym okresie powinny służyć rehabilitacji leczniczej dla pacjentów po przebytym Covid-19. Resort zdrowia zapewnia, że rozważa wdrożenie na szerszą skalę produktu rehabilitacja pocovidowa.

Gminy uzdrowiskowe apelują o rozszerzenie rehabilitacji pocovidowej
Fot. PTWP


Zdaniem Stowarzyszenia konieczne jest zainicjowanie dyskusji i podjęcie działań mających na celu organizację rehabilitacji leczniczej dla pacjentów pocovidowych w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, w ramach zmodyfikowanych obecnych lub nowych kontraktów z NFZ.
Zdaniem Stowarzyszenia, "zaproponowane rozwiązanie zagwarantuje pacjentowi rehabilitację na najwyższym poziomie, zakładom lecznictwa uzdrowiskowego stabilizację ekonomiczną, w trudnym popandemicznym okresie, a gminom uzdrowiskowym, mocno dotkniętym skutkami pandemii pozwoli na kontynuowanie działań wspierających rozwój uzdrowisk".

Stowarzyszenie zauważa, że dotychczasowa opieka nad pacjentami z Covid-19 koncentruje się na leczeniu ostrej fazy choroby. Kolejnym etapem opieki powinno być zagwarantowanie rehabilitacji dla tych pacjentów, którzy ciężko przechodzili zakażenie i trzeba zadbać o ich powrót do zdrowia, dający możliwość powrotu do pracy.
 
Przytaczając opinie lekarzy, Stowarzyszenie zauważa, że program rehabilitacji leczniczej dla osób po przebytej chorobie COyID-19 powinien być ukierunkowany na poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego.
 
Najodpowiedniejsze do przejścia takiej rekonwalescencji są nasze polskie uzdrowiska, w których zakłady lecznictwa uzdrowiskowego mają zakontraktowane umowy z NFZ, KRUS czy ZUS - napisali przedstawiciele gmin uzdrowiskowych w apelu do Prezesa Rady Ministrów.

W odpowiedzi na apel premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w związku z pojawieniem się nowej grupy pacjentów po przebytej chorobie Covid-19 Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia rozważa wdrożenie na szerszą skalę produktu rehabilitacja pocovidowa i aktualnie analizuje możliwość prowadzenia w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego rehabilitacji leczniczej dla chorych, którzy przeszli Covid-19.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1246), program realizuje tylko jeden ośrodek w kraju - SPZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach. Obecnie Ministerstwo Zdrowia analizuje dostępność oraz efektywność programu.
 
Resort zdrowia wyjaśnia natomiast, że jednym z zasadniczych problemów utrudniających ocenę skuteczności programu - w kontekście rosnących potrzeb ozdrowieńców do ukierunkowanej rehabilitacji pulmonologicznej - jest zawężenie pilotażu do jednego ośrodka referencyjnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum