Głubczyce: szpital zrezygnował z usług prywatnej firmy i będzie ratował sam

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2009 18:23

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Głubczycach nie przedłużył umowy na świadczenie usług ratownictwa medycznego firmie Falck. Chce samodzielnie zajmować się tą działalnością.

– Na tym też się zarabia. Po co więc pieniądze mają płynąć do Falcka, jeśli mogą zasilać kasę naszego szpitala – mówi Nowej Trybunie Opolskiej  Adam Jakubowski, likwidator SPZOZ w Głubczycach (placówka ma być przekształcona w spółkę prawa handlowego).

Szpital wydzierżawił trzy karetki pogotowia. Dwie wyjazdowe, których załoga może się składać z ratowników medycznych oraz jedną specjalistyczną, w której składzie musi być lekarz.

Falck zainwestował w remont pomieszczenia. Zdaniem firmy – 600 tys. zł. Jakubowski zdaje sobie sprawę, że lecznica będzie musiała zwrócić pieniądze, które były partner włożył w remont, ale uważa, że przejęcie ratownictwa medycznego przez szpital i tak będzie opłacalne.

Jak podaje NTO, 9 listopada głubczycki SPZOZ podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na świadczenie usług w ramach ratownictwa medycznego na 2010 rok.

Do końca 2009 roku do Głubczyc przyjadą trzy nowe karetki. Wówczas szpital zrezygnuje z dzierżawy transportu sanitarnego.

Rozpisano już przetarg na dostarczenie karetek. Ponad 900 tys. zł na zakup karetek powiat otrzymał z Unii Europejskiej i Ministerstwa Zdrowia. Pozostałe 100 tysięcy musiał dołożyć z własnej kasy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum