Główny Lekarz Weterynarii: zachorowania trzody chlewnej na grypę nie stanowią problemu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2009 08:34

Janusz Związek, Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w 2008 r. Inspekcja Weterynaryjna przekazała do zbadania 2713 próbek surowicy pobranych od świń z całej Polski. Badaniem serologicznym stwierdzono występowanie przeciwciał wirusa grypy H1N1 w 8,5 procent próbek.

Z tej grupy wydzielono 92 próbki od zwierząt podejrzanych o zachorowanie na grypę. Chorobę stwierdzono w sześciu przypadkach, przy czym tylko 4 próbki wykazały obecność wirusa H1N1 - wyjaśnił Związek. Podkreślił, że żaden człowiek pracujący przy świniach nie zachorował na grypę.

Poinformował także, że grypa u świń nie jest zwalczana 'z urzędu', nie ma nawet obowiązku jej rejestracji - ze względu na rzadkie występowanie.

Według Związka, określanie wirusa rozprzestrzeniającego się u ludzi jako grypa „świńska” jest nadinterpretacją. Wirusy grypy występują nie tylko u świń, ale także u drobiu, np. kaczek. Natomiast wirus wykryty w Meksyku u ludzi, zgodnie z informacją Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), dotychczas nie został stwierdzony u zwierząt.

Zastępca GLW Krzysztof Jażdżewski podkreślił, że zdaniem OIE grypy tej nie można nazywać „świńską grypą”, a raczej grypą „meksykańską”. Według niego nie udowodniono, że pierwsze chore osoby na pewno zaraziły się od świń. Natomiast ten podtyp wirusa zaraża zarówno człowieka, świnie, jak i drób.

Według Jażdżewskiego, nie ma żadnych dowodów na to, że można zachorować na grypę po zjedzeniu mięsa wieprzowego. Najbardziej prawdopodobną wersją jest zakażenie kropelkowe. Przypomniał, że podobnie było w przypadku tzw. „ptasiej grypy”, gdzie zakażania następowały wyłącznie przez kontakt ptak - człowiek, a nie było zakażeń w kontaktach między ludźmi.

Jażdżewski powiedział, że Inspekcja nie rozpoczyna specjalnych badań związanych z tym serotypem wirusa, gdyż wszystkie przypadki zachorowań na tę odmianę grypy w Europie i w Stanach Zjednoczonych spowodowane były zakażaniem od innego człowieka, a żadna z tych osób nie miała kontaktu ze zwierzętami. Obecnie nie można tego traktować jako chorobę odzwierzęcą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum