Głogów: tu także wykonują zabiegi "suchej artroskopii"

Autor: regionfan.pl/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2017 09:44

„Sucha artroskopia” to innowacyjna metoda, którą jako pierwsi opracowali polscy lekarze z Bielska-Białej pod kierunkiem dr Bogusława Sadlika. Głogowski Szpital Powiatowy Sp. z o.o. (Dolnośląskie) jest jednym z nielicznych szpitali w Polsce, gdzie ta metoda się bardzo intensywnie rozwija.

Głogów: tu także wykonują zabiegi "suchej artroskopii"
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W Głogowie odbyły się pierwsze trzy zabiegi „suchej artroskopii”, które przeprowadzili tamtejsi ortopedzi pod okiem specjalisty z Bielska-Białej.

Jak tłumaczy dr Sadlik, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, w tej metodzie wykorzystywane są komórki macierzyste by zregenerować chrząstkę w uszkodzonych stawach. Problem jest taki, że sama chrząstka nie chce się zregenerować i trzeba wklejać komórki macierzyste do miejsc uszkodzonych.

Innowacyjność metody polega także na tym, że jest to zabieg bezinwazyjny, bez nacinania i uszkadzania innych tkanek. Dzięki temu pacjent może już po kilku dniach wrócić do aktywności. 

Zabiegi będą finansowane przez NFZ, jednak kolejek nie da się uniknąć. Obecnie na bardziej skomplikowane zabiegi ortopedyczne pacjenci muszą czekać średnio rok.

Więcej: www.regionfan.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum