Gliwice: rodzicu, zapisz się na kurs ratownictwa

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2009 11:05

Jak postąpić w nagłym stanie zagrożenia życia swojego dziecka? Jeśli mieszkasz w aglomeracji śląskiej, skorzystaj z oferty Dady Warsztatu Dziecięcej Twórczości i Fundacji Świat Dzieciom.

Już 9 maja w Gliwicach od godz. 9.00 do 14.00 przy ulicy Franciszkańskiej 5 przeprowadzony zostanie kurs ratownictwa dla rodziców.

– Kilka miesięcy temu dzięki trzylatkowi z Łodzi udało się na czas wezwać pomoc do jego matki, która straciła przytomność. Chłopiec zadzwonił na numer alarmowy 112, informując, że mama źle się czuje. To nas zainspirowało do działania – mówi Katarzyna Eksner z Dady Warsztatu Dziecięcej Twórczości, organizatorka kursu pierwszej pomocy dla rodziców i dzieci, założycielki. – Sama jestem mamą dwójki dzieci i choć mam męża lekarza czuję się bezpieczniej wiedząc jak świadomie mogę im w razie nieszczęścia pomóc.

Zajęcia prowadzić będą certyfikowani instruktorzy z Fundacji Świat Dzieciom. Podczas zajęć rodzice i dzieci będą mieli do dyspozycji profesjonalny  sprzęt,  fantomy: niemowlaka, dziecka w wieku  3-4  lat oraz osoby dorosłej. Do udziału w warsztatach zaproszone są dzieci. Rodzice przećwiczą wspólnie z nimi postępowanie w urazach, resuscytację oraz inne najczęściej spotykane stany nagłe.

– Od najmłodszych lat powinniśmy kształtować w dzieciach odruch ratowania życia. Wiele zależy od podejścia rodziców w tej sprawie – wyjaśnia Katarzyna Szoch-Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom. – Ponadto temat udzielania pierwszej pomocy powinien być wszechobecny w przedszkolach i szkołach, zwłaszcza od strony praktycznej.

W Europie rocznie dochodzi do 700 tys. zatrzymań krążenia u osób dorosłych. Ok. 10 proc. nie umiera. Gdyby każdemu poszkodowanemu udzielono pierwszej pomocy jego szanse przeżycia wzrosłyby trzykrotnie! Jeżeli w czasie resuscytacji krążeniowo-ddechowej zostałby użyty automatyczny defibrylator zewnętrzny, to szanse na przeżycie takiej osoby wzrosłyby do 60 proc.

– Dlatego tak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy – podkreślai Katarzyna Szoch-Jędrys. – Pierwsza pomoc jest kluczowa dla ratowania życia, a jej umiejętność powinna  być podstawą wykształcenia każdego, już na poziomie szkoły podstawowej.

Uczestniczący w zajęciach otrzymają certyfikaty ukończenia podstawowego kursu udzielania pierwszej pomocy.

Więcej o inicjatywie: http://dada-art.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum