Gliwice: pacjentka po przeszczepie twarzy została wypisana ze szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2014 11:17

26-letnia pacjentka, której w grudniu ub.r. lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczepili twarz, czuje się coraz lepiej i właśnie opuściła szpital. Podczas czwartkowej (20 lutego) konferencji prasowej osobiście podziękowała zespołowi medycznemu, bliskim i rodzinie dawcy.

Był to drugi przeszczep twarzy w Polsce. Obydwie operacje przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego. Dziękował pacjentce za zaufanie i wiarę. Słowa podziękowania skierował też na ręce bliskich pacjentki, rodziny dawcy oraz całego zespołu, zaangażowanemu w leczenie.

Kobietę czeka jeszcze długotrwała rehabilitacja. Od ponad 20 lat cierpi na nerwiakowłókniakowatość - łagodny nowotwór o podłożu genetycznym, który rozrastając się może jednak zagrażać życiu i jest uznawany za jedno z głównych wskazań do przeprowadzenia przeszczepu twarzy. Kobieta była trzecią osobą na świecie, która przeszła przeszczep twarzy z powodu tego schorzenia.

Wcześniej przeszła 35 operacji plastycznych w innych ośrodkach. W ostatnim czasie choroba jednak szybko postępowała. Na skutek powiększającej się narośli kobieta miała coraz większe problemy z jedzeniem i mówieniem. Gdyby nie operacja, w przyszłości nie mogłaby samodzielnie nawet oddychać. Dlatego celem lekarzy była nie tylko poprawa wyglądu pacjentki, ale przede wszystkim funkcjonalności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum