Gliwice: otwarcie nowoczesnej pracowni cyklotronu

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 20 września 2010 14:06

Centrum Onkologii Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach uruchomił pracownię cyklotronu do produkcji izotopów radioaktywnych, wykorzystywanych w tomografii pozytonowej.

Gliwice: otwarcie nowoczesnej pracowni cyklotronu

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Samodzielna Pracownia Cyklotronu w gliwickiej lecznicy powstała nakładem pieniędzy z Ministerstwa Zdrowia, unijnych funduszy i środków własnych szpitala. Inwestycja kosztowała 60 mln zł.

Budowa zakończyła się przed rokiem, ale oficjalne otwarcie odbyło się w 20 września br. W jednostce przeprowadzono już testy sprawdzające jakość produkcji izotopów, bez których Instytut nie mógłby ich sprzedawać innym szpitalom. Obecnie Instytut czeka na certyfikat potwierdzający jego uprawnienia.

W Polsce badania PET-CT, które wymaga podanie pacjentowi radiofamaceutyku, wykonywane jest obecnie w 11 ośrodkach (dwóch w Bydgoszczy, po jednym w Gliwicach, Kielcach i Wrocławiu, trzech w Warszawie, dwóch w Poznaniu i jednym w Gdańsku).

Najczęściej stosowanym radiofarmaceutykiem jest to fluor 18. Czas jego rozpadu wynosi ok. 2 godzin. Drugim, jeśli chodzi o częstość używania, jest węgiel C11 (okres rozpadu: 20 minut). Jeszcze krótsze czasy rozpadu mają azot i tlen – 2 minuty.

Radioznaczniki o krótkim czasie rozpadu można stosować tylko w placówkach, które mają cyklotrony, gdzie produkuje się izotopy. Te o dwugodzinnym czasie rozpadu są błyskawicznie transportowane do placówek, które wykonują badanie PET-CT.

Dotychczas w Polsce izotopy produkował jeden ośrodek – Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Radioznaczniki sprowadzano także z Niemiec i Austrii. W maju 2010 r. resort zdrowia ogłosił konkurs ofert na wybór realizatorów programu „Tomografia Pozytonowa (PET) – uruchomienie produkcji radiofarmaceutyku FDG w Polsce”. Jego celem jest m.in. zwiększenie dostępu ośrodków mających urządzenia PET do niezbędnych w ich działaniu radioizotopów.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Leszek Królicki, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny nuklearnej, podkreślał że trzy cyklotrony w sposób wystarczający zabezpieczają potrzeby naszego kraju. Ważne jest, by z miejsca  produkcji, w terminie do 2 godzin dostarczyć izotop do najbardziej odległego ośrodka pozytonowej tomografii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum