Gliwice: nowa stacja pogotowia ratunkowego już działa

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 16 września 2011 18:26

W najnowocześniejszej obecnie w województwie śląskim stacji pogotowia ratunkowego stacjonuje 5 zespołów ratownictwa medycznego oraz jeden specjalistyczny ambulans transportu medycznego.

Gliwice: nowa stacja pogotowia ratunkowego już działa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W gliwickiej stacji pogotowia, otwartej w piątek (16 września), pracują ambulanse trzech zespołów podstawowych i dwóch specjalistycznych, wyposażone w system pozycjonowania GPS oraz sprzęt do komunikacji z ośrodkami kardiologii interwencyjnej, umożliwiający natychmiastową diagnostykę m.in. ostrych zespołów wieńcowych.

Stacja będzie odbierać telefon 999 z terenu Bytomia, Gliwic, Knurowa, Pyskowic, Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Zabrza i Piekar Śląskich. Jednostka będzie także przyjmować wezwania drogą elektroniczną z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego z telefonu alarmowego 112. Stanowisko dyspozytora medycznego w Centrum Ratownictwa w Gliwicach pozostanie informatycznie podłączone do nowo tworzonej zintegrowanej dyspozytorni Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach.

Oprócz miejsca stacjonowania i obsługi ambulansów, Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach będzie siedzibą jednej z sześciu Zintegrowanych Dyspozytorni Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie śląskim dla miast: Bytomia, Gliwic, Knurowa, Pyskowic, Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Zabrza i Piekar Śląskich.

Gliwicka dyspozytornia będzie zarządzała 26 ambulansami rejonu operacyjnego 24/07 systemu ratownictwa w Polsce, ściśle współpracując z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Pożarną i Policją. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum