Gliwice: laboratoryjny "detektyw" w szpitalu miejskim wykryje przeciwciała u osób, które przeszły Covid-19

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2020 10:30

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach pracuje analizator immunochemiczny iFlash 1800 wykorzystywany przede wszystkim do badań przeciwciał u osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Chodzi o osoby, które zakażenie mogły przejść bezobjawowo.

Gliwicki szpital dysponuje analizatorem immunochemicznym iFlash 1800 wykorzystującym metodę chemiluminescencji. Fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

To pierwszy taki aparat zamontowany w gliwickiej lecznicy. Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu urzędu miasta. Ze względu na wysoką wydajność analizatora (180 oznaczeń w ciągu godziny), metoda ta znajduje zastosowanie w badaniach przesiewowych pacjentów - informuje szpital.

Kinga Kozień, kierownik szpitalnego laboratorium analitycznego w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach zwraca, że dzięki temu urządzeniu można stwierdzić, czy pacjent w ogóle przeszedł zakażenie koronawirusem.

- Pacjent mógł przebyć zakażenie, o którym w ogóle nie wiedział. W takiej sytuacji organizm wytworzył przeciwciała w dwóch klasach: wczesnej klasie IGM lub późnej klasie IGG. Jeśli pacjent wytworzył przeciwciała w klasie IGG, to oznacza, że przeszedł zakażenie koronawirusem, już nie zakaża i jest bezpieczny - podkreśliła Kozień.

I dodała: - Gliwicki "laboratoryjny detektyw" jest wyjątkowym analizatorem, którego zastosowanie nie kończy się na działaniach związanych z epidemią. Będzie służył także w badaniach funkcji tarczycy, hormonów płciowych, markerów nowotworowych i szeregu innych specjalistycznych oznaczeń jak np. pełny panel badań do diagnostyki cukrzycy wrodzonej lub panel do pełnej diagnostyki stanu niewydolności wątroby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum