Gliwice: Szpital Miejski daje nową szansę pacjentom po chorobie nowotworowej

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia20 maja 2021 17:12

Oddział urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dołączył do grona placówek, które dają nową szansę pacjentom m.in. po leczeniu nowotworu prostaty.

Gliwice: Szpital Miejski daje nową szansę pacjentom po chorobie nowotworowej
Dr Andrzej Kupilas. Fot. Marek Swoboda, Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
  • Gliwicka placówka rozpoczęła przeprowadzanie operacji wszczepienia sztucznych zwieraczy cewki moczowej pacjentom, którzy cierpią z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu
  • Takie operacje są szansą na powrót do aktywności chorych po ciężkiej batalii z nowotworem
  • Każdego roku w Polsce diagnozuje się raka prostaty u ponad 18 tysięcy mężczyzn

Oddział urologii i urologii gliwickiego szpitala przeprowadza operacje wszczepienia sztucznych zwieraczy cewki moczowej pacjentom, którzy cierpią z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu m.in. po leczeniu nowotworu złośliwego prostaty (w wyniku radykalnej prostatektomii czyli operacji wycięcia gruczołu krokowego).

Szansa dla pacjentów na powrót do aktywności

Te operacje to szansa na powrót do aktywności po ciężkiej batalii z chorobą nowotworową, która zostawiła określone następstwa.

- Naszą rolą była najpierw walka o życie chorego. Gdy to się uda - walczymy dalej - tym razem o komfort życia i sprawność - mówi dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Pierwszym pacjentem, który został zoperowany w Gliwicach przez zespół pod kierunkiem dr Kupilasa był 67-letni mężczyzna. - Mam jeszcze marzenia do spełnienia, chciałbym po prostu pójść na spacer, nacieszyć się wiosną, bez skrępowania, tak zwyczajnie – mówił mężczyzna przed operacją.

Wycofują się z życia społecznego

Większość pacjentów po radykalnej prostatektomii odzyskuje pełną zdolność trzymania moczu po upływie roku od zabiegu. Jeśli jednak nie udaje się tej sprawności przywrócić, chory musi korzystać np. z pieluchomajtek, co staje się bardzo trudne i krępujące. Bywa, że tacy pacjenci wycofują się z życia społecznego, a nawet rezygnują z pracy zawodowej.

Dzięki operacjom, które będą teraz wykonywane w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, komfort chorego znacznie się zwiększy.

-Trzeba zaznaczyć, że wielu naszych pacjentów to osoby tuż po 50 roku życia, aktywne, uprawiające sporty, a także np. wspinaczkę górską. Choroba nie może im tego wszystkiego tak po prostu odebrać - tłumaczy dr Andrzej Kupilas.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się raka prostaty u ponad 18 tysięcy mężczyzn, w województwie śląskim to ok. 2000 nowych rozpoznań rocznie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum