×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gliwice: Oddział rehabilitacji kardiologicznej działa z sukcesami. Nie tylko ten

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe/gliwice.eu/ml Szpital Miejski nr 422 sierpnia 2023 17:00

Ponad 100 pacjentów z dobrymi wynikami i nawet dwukrotnie wyższą wydolnością fizyczną opuściło odnowiony oddział rehabilitacji kardiologicznej Szpitala Miejskiego nr 4. To nie wszystkie pozytywne informacje z Gliwic.

Gliwice: Oddział rehabilitacji kardiologicznej działa z sukcesami. Nie tylko ten
Zespół. Fot. www.gliwice.eu
  • Gliwiccy urolodzy z powodzeniem wykonują operacje robotowe prostatektomii
  • Nowy oddział ortopedii dziecięcej może pochwalić się już ponad 200 pomyślnie przeprowadzonymi operacjami 
  • Odnowiony oddział rehabilitacji kardiologicznej działający przy ul. Zygmunta Starego 20 przeznaczony jest dla pacjentów po zawałach

Zmiany na lepsze w Gliwicach

Jak informuje oficjalny serwis internetowy miasta gliwice.eu, odnowiony oddział rehabilitacji kardiologicznej działający przy ul. Zygmunta Starego 20 przeznaczony jest dla pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego, którzy zakończyli leczenie na oddziale kardiologicznym. I choć działalność rozpoczął w marcu bieżącego roku, to do połowy sierpnia opuściło go już 114 pacjentów, którzy po zawale – oprócz dobrych wyników i znacznie wyższej wydolności płuc – zyskali także drugie życie.

Zdaniem cytowanego przez portal dr. Adama Staronia, ordynatora oddziału rehabilitacji kardiologicznej oraz członka zarządu Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jest to zasługa kompleksowego podejścia do pacjenta, który oprócz opieki medycznej, nieocenionego wsparcia psychologicznego oraz edukacji zdrowotnej, otrzymuje także skuteczne lekarstwo, jakim jest ruch. 

– Większość pacjentów po przebytym zawale może odzyskać formę fizyczną z okresu, kiedy mieli 20-30 lat. Uważam, że rehabilitacja kardiologiczna i regularny wysiłek fizyczny niczym nie różnią się od typowej tabletki. Tylko, że ta tabletka jest absolutnie darmowa i możemy ją mieć na wyciągnięcie ręki – to od nas zależy czy z niej skorzystamy – mówi dr Adam Staroń.

Nowy oddział ortopedii dziecięcej

Przypomnijmy tez, że od marca działa w lecznicy w Gliwicach
 nowy oddział ortopedii dziecięcej. Kieruje nim dr Piotr Łopata. Portal gliwice.eu zaznacza, że to J\jeden z nielicznych tego typu oddziałów w regionie. Powstał przy ul. Kościuszki 29 – w miejscu dawnego oddziału chirurgii dziecięcej. I również po zaledwie kilku miesiącach działalności może pochwalić się już przeprowadzeniem 200 udanych operacji i ponad 2 tys. porad udzielonych w ramach działalności izby przyjęć.

W Gliwicach z sukcesem operują też urolodzy, którzy od ponad roku z przeprowadzają zabiegi z wykorzystaniem robota chirurgicznego. O skuteczności tej metody najlepiej świadczą liczby. 

– Najpierw wykonaliśmy 150 prostatektomii radykalnych, czyli operacji stanowiących metodę leczenia raka prostaty. Teraz idziemy dalej i dajemy naszym pacjentom szansę na przeprowadzenie operacji nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Chodzi o operacje oszczędzające oraz nefrektomie (operacje radykalne). Nie jest to nasze ostatnie słowo i mamy plany rozwoju chirurgii robotycznej w Gliwicach – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej SM nr 4 w Gliwicach. 

Rozwój gliwickiego szpitala jest możliwy, m.in. dzięki systematycznemu wsparciu udzielanemu przez miasto, które w ciągu minionych 5 lat przekazało placówce łącznie ponad 120 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum