Gliwice. Lekarze usunęli pani Sylwii 3-kilogramowego guza i wszczepili implant 3D

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia/ Mat. prasowe15 lipca 2021 11:08

Skomplikowana operacja z zakresu endoprotezoplastyki onkologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Pacjentce usunięto ważącego blisko 3 kilogramy guza w miednicy, następnie ubytek kości zastąpiono implantem wydrukowanym w technologii 3D.

Gliwice. Lekarze usunęli pani Sylwii 3-kilogramowego guza i wszczepili implant 3D
Skomplikowana operacja z zakresu endoprotezoplastyki onkologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach/ Fot. Joanna Kępa
  • W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach została pomyślnie przeprowadzona operacja usunięcia ważącego blisko 3 kilogramy guza znajdującego się w miednicy
  • Chirurdzy, którzy brali udział w tym skomplikowanym procesie, w miejsce ubytku zaimplantowali specjalnie przygotowany wcześniej implant
  • To nie pierwsza tak zaawansowana chirurgicznie operacja przeprowadzona w tej placówce
  • Pacjenta czuje się dobrze. - Marzę, żeby jeszcze zatańczyć z mężem walca. To nasz ulubiony taniec – skomentowała pani Sylwia.

Olbrzymi guz usunięty przez chirurgów

Zespół medyczny oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach koordynowany przez dra Andrzeja Baryluka i wspierany przez prof. Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, osiągnął olbrzymi sukces. Grupa chirurgów zdecydowała się na skomplikowaną operację usunięcia ponad trzykilogramowego nowotworu znajdującego się w miednicy.

- Mieliśmy do czynienia z monstrualnych rozmiarów nowotworem pierwotnym kości miednicy. Operacja była rozległa, niezwykle wymagająca, a ryzyko krwawienia okołooperacyjego ogromne – podkreślił wspierający gliwickich lekarzy prof. Daniel Kotrych, kierownik Kliniki Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu, Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Co ważne, chirurdzy w miejsce zaatakowanych przez nowotwór kości dokonali implantacji specjalnie zaprojektowanego implantu wydrukowanego w technologii 3D.

- Dzięki tak zaawansowanym działaniom możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że pacjentka ma szansę na powrót do pełnej sprawności. Udało się uzyskać stabilizację miednicy, a pionizowanie rozpoczniemy już za kilka dni – dodał dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jedno marzenie pacjentki po operacji: zatańczyć z mężem walca

Pacjentka - pani Sylwia powoli dochodzi do siebie. Wszczepiony implant umożliwi jej normalne funkcjonowanie. Pacjentka wyznała także swoje największe marzenie, które chce spełnić po pełnej regeneracji.

- Marzę, żeby jeszcze zatańczyć z mężem walca. To nasz ulubiony taniec. Przez całe życie byłam aktywna, jeździłam na rowerze, spacerowałam. Choroba to przerwała, ale teraz mam nadzieję, że będzie już tylko lepiej – skomentowała pani Sylwia.

Tym samym kolejna zakończona sukcesem skomplikowana operacja w gliwickiej placówce jest kolejnym krokiem do spełnienia najważniejszej misji, jaką założyli sobie chirurdzy z Gliwic.

- Mamy dwa zasadnicze cele: ratować pacjentów onkologicznych i przywracać im sprawność, którą choroba próbuje odebrać. To wielka radość i nadzieja, że tę walkę naprawdę możemy wygrać – podsumował dr Andrzej Baryluk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum