Giżycko: świętowali 15. rocznicę powstania MOPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2014 15:14

Kilkuset uczniów i przedszkolaków z Giżycka i okolic świętowało w piątek (23 maja) na plaży nad Niegocinem 15. rocznicę powstania Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy uczyli ich m.in. reanimacji i udzielania pierwszej pomocy.

- Zależy nam na tym, aby dzieci połączyły zabawę z nauką o bezpieczeństwie nad wodą - wyjaśnił rzecznik prasowy MOPR-u Jarosław Sroka. Dodał, że pogadanki i lekcje o bezpieczeństwie dla dzieci to ważna część działalności mazurskich ratowników.

MOPR dba o bezpieczeństwo na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich od Węgorzewa po Pisz, tj. na odcinku ok. 150 km. Przez cały rok w służbie jest 19 etatowych ratowników stacjonujących w czterech stacjach ratowniczych (Giżycko, Skłodowo, Mikołajki i Pisz). Do dyspozycji mają 15 szybkich, dobrze wyposażonych łodzi, m.in. z systemami GPS, 3 kutry do ratownictwa technicznego, 7 samochodów oraz przydatne zimą 3 poduszkowce i skuter śnieżny.

Każdy z ratowników MOPR-u, oprócz uprawnień ratowniczych, ma wiele innych umiejętności, np. uprawnienia do nurkowania, czy ratownictwa medycznego. - To pozwala naszym ratownikom na dodatkowe zarobkowanie, bo za pracę w MOPR otrzymują niespełna 2 tys. zł miesięcznie - przyznał Sroka.

MOPR utrzymuje się z dotacji od wojewody warmińsko-mazurskiego i dzięki środkom od sponsorów. Sroka wyjaśnił, że dotacja starcza na wypłaty dla ratowników przez 10 miesięcy w roku (na opłacenie podatków i ZUS-u ratownicy muszą zarobić sami, np. zabezpieczając regaty czy organizując pokazy ratownictwa wodnego). Sponsorzy najczęściej dają ratownikom sprzęt, wyposażenie łącznościowe, paliwo, ubezpieczenia.

Do 1999 roku profesjonalne ratownictwo wodne na Mazurach de facto nie istniało. Ze statystyk MOPR-u wynika, że od tego czasu ratownicy uczestniczyli w blisko 5 tys. akcji, podczas których udzielono pomocy ok. 8 tys. osób (nieco ponad 800 osób trafiło do szpitali). Przez 15 lat działalności MOPR-u na Mazurach utonęło 69 osób, z czego rekordowy był rok 2007, gdy przez jeziora przeszedł tzw. biały szkwał. Podczas tej nawałnicy utonęło 12 osób. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum