Giżycko: pogorszył się stan pacjentki zakażonej bakterią E.coli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2011 10:13

Pogorszył się stan zdrowia 68-letniej pacjentki z Giżycka, zakażonej bakterią E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech.

Giżycko: pogorszył się stan pacjentki zakażonej bakterią E.coli
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Kobietę  po tygodniowej hospitalizacji w giżyckim szpitalu przewieziono karetką, pod opieką lekarza, do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Ordynator oddziału zakaźnego giżyckiego szpitala Anna Lachowicz-Wawrzyniak poinformowała, że powodem były pogarszające się wyniki badań.

- Ze względów bezpieczeństwa pacjentka zostanie umieszczona w specjalistycznej placówce, mającej większe możliwości diagnostyki - powiedziała ordynator.

Według lekarzy wyniki pacjentki sygnalizują anemizowanie organizmu i zaburzenia układu krzepnięcia. Chora nie ma natomiast objawów niewydolności nerek i innych ciężkich powikłań charakterystycznych dla zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS).

Służby sanitarne 13 czerwca potwierdziły oficjalnie, że 68-letnia kobieta jest zakażona bakterią E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech. Jest to trzeci w Polsce taki przypadek. Wcześniej ten sam szczep bakterii wykryto u siedmiolatka z Giżycka i 29-letniej kobiety, hospitalizowanej w Szczecinie. Kilkanaście innych osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym i czeka na wyniki badań mikrobiologicznych.

68-letnia mieszkanka Giżycka opiekowała się młodszym bratem siedmioletniego chłopca, który ma objawy zespołu hemolityczno-mocznicowego i od ponad tygodnia leży w jednym z warszawskich szpitali. Najprawdopodobniej powodem choroby dziecka było wtórne zakażenie od ojca, który wrócił chory z Niemiec.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum